Bacak ağrısına hangi doktor bakar, bacak ağrısı için hangi bölüme gidilir, bacak ağrısı neden olur, bacak ağrısı nasıl geçer vb.. sağlık sorunları için alışkanlık

Bacak Ağrısına Hangi Doktor Bakar

Bacak ağrısı için doktora gitmek isteyen kişiler, bacak üzerindeki şikayetlerini ve belirtilerini iyi takip etmeleri ve bunları doktorlarına iletmeleri gerekmektedir. Çoğunlukla zorlanmaya bağlı olarak oluşan bacak ağrısı farklı tıp dallarındaki uzman doktorlar tarafından incelenebilmektedir. Genellikle bacak ağrısına hangi doktor bakar sorusu sorulur bacak ağrısı için ortopedi ve kalp damar cerrahlarının ilgilendiği bu duruma sebep olan nedenin farklı bir nedene bağlı olması ile durumunda hasta, ilgili diğer doktorlara yönlendirilmektedir.

Bacak Ağrısı Nedir

Bacak ağrısı, uzun süreler boyunca hareketsiz kalmaya ya da uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak görülebilen bir durum olsa da altında daha ciddi sorunların yattığı durumlar da olabilmektedir. Ayak bileği ile bel arasında kalan bölgede hissedilen ağrılar, sürekli olabileceği gibi dönemsel olarak da tekrarlayabilmektedirler. Genellikle günlük hayat içerisinde ters hareket ya da ağır egzersizlere bağlı olarak oluşan bacak ağrıları, bazı durumlarda kalp krizi, damar tıkanıklığı ya da inme gibi ciddi durumların da habercisi olabilmektedirler.

Bacak Ağrısı Neden Olur

Bacak ağrılarına eşlik eden cilt problemi, renk değişikliği, belirli bir hareket doğrultusunda artış gösteren ağrı gibi durumlar, farklı problemlerin işareti olabilmektedirler. Bacak ağrısı neden olur sorusunun başlıca cevapları şunlardır:

 • Damar Sertliği
 • Sinir Sıkışması
 • Bel fıtığı
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Eklem problemleri
 • Diyabet
 • Hamilelik
 • Büyüme çağı
 • Duruş bozukluğu
 • Yanlış egzersiz

Farklı sebeplerden dolayı oluşan bacak ağrılarında, ağrıya ek olarak uyuşukluk, bacakta soğukluk, bacakta yara oluşumu, his kaybı gibi farklı şikayetler de gözlemlenebilmektedir. Bu şikayetlerin ayrıntılı bir şekilde gözlemlenmesi ve uzman doktora iletil Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktordan Randevu Alınır? mesi, doğru kapsamda bir muayene olmak ve uygun tedaviye ulaşmak için önemlidir.

Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktordan Randevu Alınır?

Bacak ağrısı için farklı dallarda birçok uzman doktordan randevu almak mümkündür. Genel olarak ortopedi ve travmatoloji ve kalp damar cerrahi uzmanlar tarafından yapılan bacak ağrısı muayenesi ve tedavisi, ağrının temel sebebine bağlı olarak farklı dallardaki uzman doktorlar tarafından da yürütülebilmektedir. Bacak ağrısı için hangi bölüme gidilir sorusu için randevu alınabilecek doktorlar şunlardır:

 • Ortopedi ve Travmotoloji

Kemik yapısı ve iskelet sistemi ile ilgili hastalıklar konusunda uzman olan ortopedi doktorları, özellikle diz bölgesinde ve eklemlerde oluşan ağrılar ile ilgilenmektedirler. Ortopedi ve travmotoloji doktorlarının ilgilendiği bacak ağrılarının sebepleri kırık, darbe ve yaralanma, menüsküs yırtığı, tendon ve bağ zedelenmesi, eklem iltihapları gibi durumlardır.

 • Nöroloji

Kişilerdeki bacak ağrısı şikayetinin hareket halindeyken azalması ve dinlenme halindeyken artması durumlarda genellikle nöroloji doktorları tarafından muayene tavsiye edilmektedir. Sinirlere bağlı oluşabilen bacak ağrıları, nöroloji uzmanlar tarafından tedavi edilmektedir.

 • Kalp ve Damar Cerrahi

Bacak ağrısı ile birlikte özellikle bacağın solgun bir görünümünün olması ve hareket ettikçe bacak ağrısının artması, bacakta damar tıkanıklığının belirtilerinden olabilmektedir. Bu nedenle bu belirtileri taşıyan kişilerin kalp ve damar uzmanları tarafından muayene edilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Genel Dahiliye Uzmanları

Özellikle bacak ağrılarına eşlik eden, kaval kemiğinin ön bölgelerinde şişlik, kızarıklık gibi durumlar gözleniyor ise genel dahiliye uzmanlarına randevu alınması tavsiye edilmektedir. Bacak ağrısı bölümü yukarıda belirtilenlerdir.

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer

Bacak ağrısının tedavi edilmesinde genellikle ağrının altında yatan başka bir nedenin olup olmadığı araştırılmakta ve buna uygun tedavi yöntemi seçilmektedir. Bunun için çeşitli ölçümler ve EMG gibi taramalar talep edilebilmektedir. Kas dokusunun yorulmasına bağlı olarak gelişen bacak ağrılarında istirahat bir çözüm olmaktayken, diğer sağlık problemlerinden kaynaklı bacak ağrısı nasıl geçer durumlarında gerekli bilgiler saptandıktan sonra cerrahi, ilaç ya da başka tedavi yöntemlerinden hastaya en uygun olanı seçilmekte ve tedaviye başlanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap