Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik

Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik Evde sıkılma günleri geldi çattı. Anne ben çok sıkıldım, gel benimle oyna , anne bana oyun kurar mısın … daha bir sürü gün boyunca duyduğumuz cümlelerden bir kaç tanesi. 3 T ‘ den ( televizyon, tablet, telefon) uzak durmasını istedigimiz çocuklara oyun bulmak için çok zorlanıyoruz. Günümüz çocuklarının en büyük proplerinden biride şu ki asla oyun kurmayı sevmiyor oyun konusunda hep birilerinden destek istiyor.

Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik

Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik
Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik
3 ve 8 yaş aralığı çocuklarını baz alarak birlikte ve tek başlarına yapabilecekleri oyunlar araştırdım ve buldum. Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik Bunların birçoğu çocukluğumuzun oyunları. Gelin birlikte oynayalım:)

1. FASULYE ÇİMLENDİRME.

Gerçekten müthiş bir etkinlik çocuk hem birşeyler yetiştirmenin mutluluğunu yaşayacak hemde bir bitkinin büyümesine şahit olacak. Plastik bir tabağa, fasülyeye, pamuğa ve suya ihtiyacımız olacak. Tabağın zeminine bir kat pamuk serelim üzerine fasülyelerimizi ekelim tekrar pamuk ve sulama. Mutlaka günlük fotoğrafını çekelim büyümesine birlikte izleyelim.

2. NESİ VAR.

Bakmak ile görmek arasındaki Farkı bize anlatan dikkat oyunu. En az 2 kişilik bir oyun 1 kişi odadan dışarıya çıkar odanın içindeki diğer kişi bir nesneyi bulur ve dışarıdaki arkadaşını çağırır. Bulduğu nesneyi renkleriyle tarif eder arkadaşının bulması için ipuçları verir.

3. BİL BAKALIM.

Nesneleri görmeden tanıma oyunu bir gün içerisinde çocuk birçok şeye dokunur şimdi bu nesnelere gözlerimiz bağlı dokulanılım ve tanımaya çalışalım. Tabiki bazi nesneler dış görünüşünü olarak benzer olabiliyor biraz ipucu oyunu daha keyifli hale getirecektir.

4. EVDE KAMP YAPALIM.

İki sandalye ve bir örtü çocuk için inanılmaz keyif aldığı bir kamp çadırı oluyor tüm oyuncakları oraya götürüp sıkılmadan saatlerce oynayabilir.

5. KAR KÜRESİ.

Sihri ve sulu etkinliği sevmeyen cocuk yoktur. Bir kavanoz minik bir oyuncak ve bir kutu sim oyuncağı kavanozun kapağına yapistiralim kavanoza su dolduralım suyun içine sim ve küçük parçacıklar atalım kapağını kapatıp ters çevirelim.

6. RENK BULMACA.

Renkleri yeni öğrenen ve bilen çocuklarla oynanabilecek güzel bir oyun hem sayılar konusunda destek oluyor bize hemde renkler. Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik 4 tane kırmızı 5 tane mavi oyuncak tüm oyuncularının içinden bulabileceği bir oyun . Çocuğun algısı hem renge hem sayıya odaklanacak ve oynarken öğrenecektir.

7. UÇAN HALI.

Hazır mısınız başlıyoruz hayal gücümüzün tüm sınırlarını zorlayalim. Uçan halimiz kalkışa geçiyor önce nereye gitmek istersin çocuğunuz hemen hayal kurmaya başlayacaktır.

7. DEVE CÜCE.

Oynamayan yoktur herhalde dikkat algı grup halindede oynanabilir deve dediğinde ayağa kalk cüce dediğinde otur. Hareket eden çocuk inanılmaz zevk alacaktır.

8. EVDE SPOR.

Hoplayıp zıplamaktan çocuklar çok zevk alır hele ki bunu müzik eşliğinde ve ailecek yaparsak 15 dakikaya tüm enerjisi biter. Bir süre sıkıldım demeyecektir.

9. PATATES BASKISI.

Patates, soğan çocukluğumuzun oyunlarından patatese dilediğimiz şekli çizip sulu boyalarla kağıda şekiller çıkartalım. İp baskısı da denenebilir muazzam şeyler çıkıyor.

9. KÖREBE.

En az 2 kişi ile oynanıyor ebenin gözleri başlanır ve sesin geldi tarafa doğru yönlendirilir. Yakalanan ebe olur ve gayet sevkli bir oyundur.

10. BUGÜN BEN NE YAPTIM OYUNU.

Onbeş günlük çizelge yapalım üst kısma günleri sol kenara gün içinde yapacağımız şeyleri yapalım. Örneğin ellerimi yıkadım, kahvaltımı yaptım, kitap okudum, dişlerimi fırçaladim, teşekkür ettim… Bu çizelgeyi dilediğimiz gibi çeşitlendirebiliriz çocukların sorumluluk duygusu güçlenecektir ve alışkanlık kazanımları hızlanacaktır.

11. EV İŞLERİNDE YARDIM OYUNU.

Hayatımız sadece oyundan ibaret değil ama oyun oynarken öğrenmek çocuklar için daha kolay. Evde iş bölümümü yapalım kiyafetlerini toplanabilir, catallar ve kasiklari ayırabilir, mutfakta yemek yaparken sebzeleri yıkabilir suyla oynamaktan çok zevk alacaktır.

12. UZUN – KISA, BÜYÜK – KÜÇÜK VE AĞIR HAFİF OYUNU.

Evdeki bulunan tüm malzemelerle bu oyunu oynayabilirsiniz hem kavramları öğrenir hemde daha az sıkılacaktır.

13. YÜRÜYEN OYUNCAKLAR.

Çok keyifli bir oyun evde yapabilecegimiz bir oyun biraz ip Bi adet pipet ve bir karton. Karton üzerine bir hayvan çizelim bu bir uğur böceği olabilir. Çizdiğimiz kalıbı keselim pipetten on cm olacak şekilde 2 parça keselim çıkardığımız kalıbın altına / \ bu şekilde yapistiramim ipleri iki tarafından geçirdikten sonra kapının yada pencerenin koluna takalım iplerin önce Bi tarafından daha sonra öbür tarafından çekelim uğur böceği hareket edecek kapıya kadar gidecektir.

14. CİVCİVİ DOYUR

Ayakkabi kutusunun kapağı ile oynanilacak keyifli bir oyun ayakkabi kutusunun kapağınin ortadina bir civciv çizelim ve ağzına bir delik açalım. Küçük plastik su şişesinin ist kısmını kesip ayakkabi kutusunun delik kısmının altına yapistiralim. Kutuya döktüğümüz mısırlarla civcivi duyuralım.

15. EVDE TİYATRO.

Okuduğumuz masali yada hikayeyi canlandırdım çocuğumuz kahramanımız olsun ve bize masali canlandırsin bakalım neler hatırlıyor.

Çocuklarımız bizim velinimetlerimiz ve geleceğimiz. Kendimizde gerceklestiremediklerimizi çocuğumuzla gerçekleştirelim. Değer gören çocuklar mutlu, başarılı ve duyarlıdır.

16 OYUN TEKERLEME

Çocuklarımızı çok eğlendirecek mükemmel bir aktivitedir, Evde Sıkılan Çocuklara 16 Etkinlik Özellikle zeka geliştiren Oyun tekerlemeleriçocuklarınızı ciddi dereceeğlendirip eğlendirirken geliştirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu