En değerli ve En değersiz para birimleri

En değerli ve En değersiz para birimleri  Döviz çiftleri, küresel ekonomideki en ufak bir gelişme, olay veya değişiklikten olumlu veya olumsuz etkilenir.Günümüzde para dövizi değerli ve değersiz olarak iki yere ayrılmaktadır. Çoğu insan En değerli para biriminin ABD doları olduğunu düşünse de ABD dolarından daha değerli olan para birimleri mevcutdur. Gelin en değerli para birimlerine birlikde göz atalım.

En değerli para birimleri

Küveyt Dinarı

Kuveyt’in resmi para birimi olan Kuveyt dinarının bu kadar değerli olmasının nedeni, ülkenin dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olmasıdır. Kuveyt petrolünü Kuveyt dinarıyla sattığı için para sürekli değerleniyor. Yazım tarihi itibariyle 1 Kuveyt dinarı 3,2583 dolardır.

Bahreyn dinarı

Bahreyn, Kuveyt dinarından sonra dünyanın en pahalı ikinci birimi. Basra Körfezi’nde küçük bir ada ülkesi olan Bahreyn, petrol ve incileri ile dünyanın en kırsal ülkelerinden biridir. Ülkenin bankacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte 2008 yılında dünyanın en hızlı büyüyen finans merkezi seçilmiştir. Şu anda 1 Bahreyn dinarı yaklaşık 2,65 ABD dolarına eşittir. En değerli para birimleri ve En değersiz para birimleri devamanına göz atalım.

Umman riyali

Az bilinmesine rağmen Arap Yarımadası’nın güneydoğusundaki Umman Sultanlığı’nın resmi para birimi olan Umman Riyali, dünyanın değerli para birimlerindendir 1986’da ABD dolarına dönüşen Umman riyali o zamandan beri değer kazanmaya devam ediyor. Şimdilerde yaklaşık Umman riyali 2,60 dolar.

İngiliz sterlini

Dünyada kullanılan en eski para birimi İngiliz Sterlini’dir. İngiliz sterlini, kullanımı sırasında yaşanan birçok krize rağmen dünyanın en değerli para birimleri arasında kalmayı başarmıştır. 1 İngiliz sterlini şu anda 1.1992 dolar.

En değersiz para birimleri

Şimdi ise En değersiz para birimlerinden bir kaçını inceliyelim

Güney Kore Vonu

Dünyanın en çok gelişmiş ve gözleri kendisine çeken ülke olmasına rağmen Güney Kore para birimi değersiz para birimleri arasında yer alıyor. Dünyanın en değerli markalarına sahip bir ülkenin para biriminin değersiz olması ilginç görünüyor. 1 dolar = 1289.83 KRW.

Kamboçya rieli

Ülke bir turizm cenneti gibi görünse de Kamboçya’nın görünümü, para biriminin diğer birçok ülkeye kıyasla değersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Burada 1 ABD dolarının karşılığı yaklaşık 4057 rieldir.

Paragvay Guarinisi

Birçok kişiye rüya gibi görünse de, orada yaşayanlar için bir kabustur. Evet, Güney Amerika’daki Paraguay’dan bahsediyoruz. Dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olan Paraguay’da 1 dolar 5.606 guariniye eşittir.

Laos Kipi (LAK)

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin para birimi olan bu kabile, Uzak Doğu’daki en değersiz para birimine sahiptir. Burada bir dolar 8333 LAK’a eşittir.

İran reali

İran İslam Cumhuriyeti’nin para birimi dünyanın en değersiz para birimlerinden biridir. Bu ülkede 1 dolar 42,500 reale eşittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu