1. Ana Sayfa
  2. Alışkanlık Özel
  3. Bilgisayar Oyunlarının Faydaları ve Zararları

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları ve Zararları

Bilgisayar oyunlarının faydaları ve zararları, bilgisayar oyunları çocuklarda nasıl bir etki bırakır, bilgisayar oyunlarının etkileri vb… alışkanlık özel makalemizi sizler için hazırladık.

Bilgisayar Oyunları Çocuklar Üzerinde Ne Tür Etkilere Sebep Olur?

Bilgisayar oyunları, geride bıraktığımız her geçen gün çok daha fazla çocuğu bilgisayarlara esir hale getiriyor ve bağımlılık haline dönüşüyor. Tabi ki sadece çocukları değil, yetişkinleri de kendine bağlayan pc oyunlarının, olumlu etkileri olduğu gibi, olumsuz etkileri dolduğu da biliniyor.

Çocukların şüphesiz ki en büyük ihtiyaçlarından biri ve hayatı öğrenme araçları elbette oyundur. Lakin çocuklarımızın, bilgisayar oyunları yerine arkadaşları ile oynayarak sosyalleşmesi mümkündür. Keza bilgisayar başında oynadıkları oyunlar ve bilgisayar başında geçirilen uzun zaman dilimleri çocukların asosyal olmasına neden olabilir.

İlk olarak 1970’li yıllarda piyasaya sürülen bilgisayar oyunları, ABD nüfusunun üçte ikisi tarafından aktif olarak oynanmaktadır. Pek çok araştırmaya konu olan pc oyunları, çocuklar üzerinde hem olumlu, hem de olumsuz etkilere sahiptir.

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları ve Zararları

Bilgisayar Oyunları ve Olumlu Etkileri;

* Bilgisayar oyunları, çocukların bilişsel ve algısal yeteneklerini geliştirir. Motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

* Bazı pc oyunları, çocukların kısa süreliği belleğinin güçlenmesine katkı sağlar ve çocukların karar verme yetisini geliştirir.

* Bazı pc oyunlarında (özellikle online yarışma oyunları) başarı gösteren çocukların özgüven duyguları gelişir.

* Strateji ağırlıklı bilgisayar oyunları, çocuklarda konsantrasyonu arttırır, plan yapma ve baş edebilme becerilerini geliştirir. Çocukların, baş edebilme becerilerinin gelişmesine yardımcı olacak etkinliklerle, çocuğunuzun gelişimine destek sağlayacaktır.

Bilgisayar Oyunlarının Olumsuz Etkileri;

* Saatlerce bilgisayar başında oyun oynayan çocuklarda, obezite, uyku problemleri, baş ağrıları, karpel tünel sendromu (el bileğinde oluşan bir tür rahatsızlık) gibi fiziksel sağlık problemleri görülebilir. Heyecan dozu yüksek oyunlarda çocukların kalp ritmi bozulabilir ve kan basıncı yükselir.

* Şiddet içerikli, ateşli silahlar içeren ve öldürme eyleminin fazla olduğu pc oyunları çocukların, agresif ve saldırgan eğilim göstermesine neden olabilir.

* Calgary Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre bazı pc oyunları, 9-15 yaş arası çocuklarda, akran zorbalığı, küfür ve argo kullanma alışkanlıkları, kardeşe şiddet uygulama gibi etkilere neden oluyor.

* Ebeveynlerin bilgisayar oyunları ile ilgili en çok şikayet ettiği konulardan biri, bu oyunlara bağımlı hale gelen çocuklarının ders başarılarının düşmesi ve akademik başarısızlık yaşamaları durumudur.

Bilgisayar başında oynanan bir oyunun çocuğunuza sağlayacağı faydalardan çok daha fazlasını, yaşıtları ile oynayacağı oyunlar da sağlayacaktır. Çocukların bilgisayar başında geçirdiği saatleri mutlaka sınırlandırın ve onların hayatı, gerçek hayatta, akranları ile oynayacağı oyunlarla öğrenmelerini sağlayın.

 

Yorum Yap

Yorum Yap