Rüyayı Nasıl Kontrol Ederiz-Rüya Hatırlama Duası

Rüyayı nasıl kontrol ederiz, rüya hatırlama duası, neden rüya görürüz, lüsid rüya nedir, rüya kontrol etmek günah mı vb.. rüya tabirleri için aliskanlik.com

Lüsid Rüya Nedir

Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz? Siz hiç rüya görürken birden rüyada olduğunuzu anladınız ve rüyanızı yönettiniz mi? Buna Lüsid rüya deniliyor. İnsanların çoğu hayatında 1 kez de olsa lüsid rüya görüyor hatta bazı uzmanlar pratikle ayda 1 kez lüsid rüya görebileceğinizi söylüyor.

8 saatlik bir uykumuzda 4 kez ram uykusuna gidiyoruz ve bu esnada rüyalar görüyoruz. Ben hiç rüya görmüyorum diyemezsiniz, görüyorsunuz ama hatırlamıyorsunuz ya da hatırlamak istemiyorsunuz. 8 saatlik bir uykuda ortalama 2 saat boyunca rüya görüyorsunuz. Sizce neden rüya görürüz? Uzmanlar bu durumu gerçek hayatta yaşadıklarımızın bir tekrarı ya da yaşayacaklarımızın provası şeklinde yorumluyor bazı uzmanlar ise unutmak için rüya gördüğümüzü düşünüyor. Bence bunların ikisi de doğru sizin nasıl bir kişilikte olduğunuza bağlı. Eğer kötü rüya gördüğünüz bir zamanda ise bu durum beyniniz bu durumu unutmak istediği için görüyor olabilirsiniz veya geçmişe takılı bir hayatınız varsa yaşadıklarınızın tekrarını görüyor olabilirsiniz.

Rüyaları Hatırlamak İçin Dua

Rüyalarımızı hatırlamak için yatağımızın başına bir rüya defteri koyabiliriz. Çünkü uyandığımız andan itibaren 5 dakika içerisinde rüyalarımızı hala anımsar oluruz. Her gün uyandığımızda direkt defterimize sarılıp ne gördüğümüzü yazabilir ya da çizebiliriz. Bu sayede kendi psikolojimizin nasıl olduğuna da karar verebiliriz. Kabuslar görüyor isek hayatımızda bir şeylerin yanlış gittiğini zaten anlarız. Mesela karmaşık bir rüya gördük diyelim; bu rüyayı hatırlar isek birilerine anlatıp eğlenebiliriz ya da hatırlamazsak hiç önemsemeden geçip gidebiliriz. Ama bir rüya defterimiz olduğunda bundan bir ders çıkarabiliriz, hayatımızda bir karmaşanın olduğunu ve onu çözmemiz gerektiğini anlayabiliriz. Belki de hayatımızda her şey yolundadır öyle saçma bir rüya görmüşüzdür bu da mümkün tabii. Rüya hatırlamak için dua okumak isterseniz bu duayı okumanızı tavsiye ederiz;

“Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

Rüyayı Nasıl Kontrol Ederiz

Bilim insanlarına göre rüyalarını ayda 1 kez kontrol edebilenler (lüsid rüya görenler) yaratıcı, problem odaklı ve sorumluluk sahibi bireyler ama bu özellikler sizde yoksa da lüsid rüya görebilirsiniz. Rüyaları hatırlamak ve rüyalarınızın analizini yapmak sizi bu konuya daha aşina hale getirecektir. Bunun yanında melatonin hormonunun daha fazla salgılanması ram uykusunun daha uzun olmasını ve rüyalarınızın daha canlı olmasını tetikliyor. Yani melatonin hormonu içeren besinler ile beslenmekte rüyayı nasıl kontrol ederiz sorusuna yardımcı olacaktır.

Uykuya geçmeden önce “kılık değiştirme” ile ilgili şeyler düşünürseniz rüyanızda kıyafetle alakalı bir şey gördüğünüzde çağrışım yapacaktır ve rüyada olduğunuzu hatırlayıp kontrole geçebilirsiniz. Yani minik totemler yapmak size bu konuda yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki hayatımızın üçte birini belki de daha fazlasını uyuyarak geçiriyoruz o halde neden düşlerimizde kendi irademizle yaşamayalım.

Rüya kontrol etmek günah mı sorusu için de herhangi bir cevap bulunmamaktadır. Yani bu konu ile ilgili dini bir içerik bulunmamaktadır.

Bir Yorum

  1. Ama ben geçmişte gördüğüm rüyayı hatırlamak istiyorum ve dua yeni olanları hatırlatacak. 4 gün önceki rüyayı unutsam bile büyük etkisi oldu bana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu