Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı? 

Sevgililer günü ne zaman ortaya çıktı? 

Önemli bir gün: Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı? Birbirine aşık olan insanların her yıl 14 Şubat’ta kutladığı özel olan bir gün olan, Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı? Bu sorunun cevabı Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Bazı kişiler günümüz kapitalist düzeninde bu günü sistemin bir parçası olarak değerlendirseler de gelin biz bu özel günün tarihine göz atalım. Sevgililer gününün tarihi bilindiği kadarıyla  3.yüzyıla dayanmaktadır. Efsaneye göre Eski Roma’da Şubat ayının ortasında  Lupercalia adı verilen bir  festival yapılmaktaydı. Bu festival 3 gün sürmekteydi ve baharın gelişini müjdeliyordu. Festival, birbirini tanımayan genç insanların  bir araya gelmesine vesile olurdu. Kutlamalar devam ederken festivale katılan kadınlar isimlerinin yazılı olduğu kağıtları bir kutuya atarlardı. Erkekler ise bu kutudan çektikleri kağıttaki yazan isimle eşleşirdi. Bu eşleşme sonucu tanışan veya bir araya gelen gençler sevgili olurdu. Aslında Sevgililer Günü bu olayların dışında bambaşka bir nedenden ortaya çıkmıştır. Bu dönemde Roma’nın başında II.Claudius isimli bir imparator bulunmaktaydı. II. Claudius, bekar askerlerin daha iyi savaştıklarını öne sürerek emri altındaki tüm askerlerin evlenmesini yasakladı. Ancak Valentino isimli rahip bu yasağa uymayarak aşık çiftlerin nikahlarını kıymaya devam etti. Sevgililer günü ne zaman ortaya çıktı?  Bu durumun imparatorun kulağına gitmesi sonucu Valentino, hapse atıldı ve idam edildi. Efsanenin devamında göre ise Rahip Valentino hapiste kaldığı süreçte gardiyanın kızına âşık oldu ve idam edilmeden önce ona bir aşk mektubu yazdı. Rahibin 14 Şubat 269 tarihinde idam edilmesi üzerine onun öldüğü gün tüm sevgililere adandı.

Sevgililer gününde sevgiliye alınabilecek en iyi hediyeler?

Sevgililer gününe çok az bir süre  kaldı. Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı? Bugünü ileride güzel anıların arasına eklemeyi planlayan çiftler ise birbirlerine  ne hediye alacaklarına dair endişe sardı. Aslında endişelenmeye hiç gerek yok yazımın devamında birçok hediye önerim olacak…

Önce biraz sıradan ama her zaman mutlu eden hediyelerden başlayayım. Mesela erkekler için bir gruba ya da bir takıma ait olma hissi yüksek olduğundan dolayı mutlaka tuttuğu bir takım vardır. O yüzden bilet, takımın atkısı, ayakkabısı…onu oldukça memnun edecektir. Yine erkeklerin vazgeçilmezi haline gelen oyunlar… Erkekler genelde çocuk kalmayı tercih ettikleri ve kaç yaşına gelirlerse gelsinler oyun oynamayı sevdiklerinden onlara yeni çıkan oyunlardan alabilirsiniz. Burada özellikle belirtmek isterim ki erkeklerin incelikle çok bir alakaları yoktur. O yüzden anılarınızdan oluşan bir fotoğraf albümü ya da isimlerinizin baş harfini içeren kupaları uzak durmanız tavsiye ederim.

Sevgililer günü tarihi

Kadınlara alınabilecek hediyelere gelecek olursak kadınların ince düşündüğünü hepimiz biliyoruz bundan dolayı oldukça özen göstermelisiniz. Tabii ki alacağınız hediye bütçe ve sevgi seviyenize göre değişecektir. Özellikle birden fazla sevgiliniz var ise bu durum bütçenizi zorlayabilir. Konumuza dönersek, kadınlar üzerine düşünülmüş hediyelerden hoşlanırlar. Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı? Yani bir kuru çiçek ya da bir kutu çikolata muhtemelen kız arkadaşınızı mutlu etmeyecektir. Maddi değerinden ziyade daha manevi değeri olan  hediyelere odaklanmanız yerinde olacaktır. Tabii hem maddi hem manevi değeri yüksek bir hediye de verebilirsiniz. Orası size kalmış. Dediğim gibi bu hediye işine oldukça kafa yormanız şart.

Sevgililer günü
Sevgililer günü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu