Karlı ve Buzlu Zeminde Yürürken Dikkat Edilmelidir

Karlı ve Buzlu Zeminde Yürürken Dikkat Edilmelidir Kış aylarının gelmesiyle, soğuklar kendini hissettirmeye başlarken, kar yağışıyla ise çeşitli zorluklar ortaya çıkar. Yoğun kar yağışı sonucunda zeminde oluşan buzlanma, yürümeyi ve araç kullanmayı zorlu hale getirir. Herhangi bir yaralanma veya sakatlanma oluşmaması adına, karlı ve buzlu havalarda yürürken dikkat edilmelidir. Hava koşulları nedeniyle araçla seyahat etmeyi tercih etmeyen kişiler, toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih ederler. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken unsurlar önemlidir. Herhangi bir fiziksel zararla karşılaşmadan önce uyarıları dikkate almak, gerekli güvenlik önlemleri basit gibi gözükse de zaman zaman hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle uzmanları konuyla ilgili yapmış olduğu uyarıları dikkate almak gerekir.  Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sinan Karaca dikkat edilmesi gerekenleri paylaşarak, başlıca 10 güvenlik uyarısında bulundu.

Buzlu zeminde nelere dikkat edilmelidir?

 

  • Kar yağışının ardından zeminde oluşacak ıslaklık, kayganlık ve sonrasında meydana gelen buzlanmalardan zarar görmemek için öncelikle yeri sıkı tutan, güvenilir ve kaymaz tabanlı özelliğe sahip ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Kaygan olduğunu düşündüğünüz ıslak, buzlu kaldırımlardan yürürken mutlaka küçük ve sağlam adımlar atın.
  • Merdiven kullanırken mutlaka trabzanları tutun.
  • Yürürken ellerinizin cebinizde olmamasına özen gösterin. Herhangi bir denge bozukluğu halinde, ellerinizin cebinizde olması dengenizin bozulmasına neden olabilir. Kayma halinde ellerinizi yana açarak denge sağlayabilirsiniz.
  • Zemin kayganken dikkatinizi yola vermenizde fayda vardır. Özellikle yürürken, cep telefonuyla ilgilenmekten kaçının.
  • Kaymanın kaçınılmaz olduğu durumlarda, ağrılı ve iyileşmesi zor olan kuyruk sokumu gibi bölgelerden ziyade, vücudunuzun yumuşak yerlerine kontrollü düşmeye çalışın.
  • Islak gibi görünen kaldırımlarda gizli buz olabilir. Bu nedenle ıslak zeminden geçerken zemine dikkatli basın.
  • Yarı kapalı alanlardan geçerken, mutlaka yukarı ne olduğunu kontrol edin. Çanta, tente ve benzeri alanlarda biriken karlar tehlike oluşturduğu, buz sarkıtları da olabilir. Bu alanlardan kontrollü geçmek, oluşabilecek zararlı durumu ortadan kaldırır.
  • Özellikle karlı ve yağışlı günlerde avm, işyeri, kafe vb. kapalı alanlara girerken, sizden önce giren kişilerin zemini ıslatıp, kaygan hale getirmesine karşı yere kontrollü basmaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu