Kurban Bayramı Mesajları 2022-Kurbanlık Sözleri

Kurban bayramı mesajları 2022, kurban bayramı sözleri, basit bayram mesajları, kurban bayramı ile ilgili sözler, bayram sevinci sözleri, kurban bayramı şiirleri, kurbanlık sözleri vb.. en güzel sözler için alışkanlık

Kurban Bayramı ile ilgili sözler bayram havasını daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kurban Bayramı mesajları ile sevdiklerinizin bayramını kutlayabilirsiniz. Kurban Bayramı sözleri, bayram sevincini dile getirmenize yardımcı olacaktır. Bayram sözleri, bu mutlu günün anlamını en iyi şekilde yansıtmaktadır. Kurban Bayramı mesajları 2022  gerek Whatsapp, gerek SMS, gerek sosyal medya; kısaca her yerde paylaşılabilir. Kurban Bayramı, Müslümanların iki bayramından biridir. Kameri aylardan Zilhicce ayının içerisinde yer alan Kurban Bayramının sevinci Arefe gününden yaşanmaya başlanır. Bayram sabahı herkes erkenden kalkar, evde neşeli bir atmosfer hâkimdir. Bayram namazı kılındıktan sonra kurbanlar kesilir ve ardından etler bölüştürülür. Sonra kavurmalar yapılır, afiyetle yenir. Tabii eş-dost, konu-komşu da unutulmaz; kurban kesemeyenler için poşet poşet kurban eti hazırlanır. Kurbanlık sözleri ile keseceğiniz kurbanınıza sözler söyleyebiliriz. Özellikle evine bayramdan bayrama et giren fakirler için bu daha da önemlidir. “Allah razı olsun, sayenizde çocuklarım et yiyecek.” Sözünü duymak, yüzlerindeki gülümsemeye şahit olmak, birilerinin duasını almak paha biçilemezdir. Bayram sevinci sözleri de işte bunun bir ifadesidir. Kurban Bayramının faziletleri Müslümanları ilgilendirmektedir. Ancak inanmayan kişiler ya da vejetaryenler de bu ibadete saygı duymalı, “Müslümanlar hayvan katliamı yapıyor.” Gibi söylemlerde bulunmamalıdır. Tabii Müslümanlar da diğer dinlere mensup kişilere saldırmamalı, -deyim yerindeyse- “Bunlar gavur, bunlara ne yapsak haktır.” Diyerek onları kandırmaktan, zarar vermekten, haklarını gasp etmekten uzak durmalıdır. Yani bu ayrı bir konudur ancak yılbaşında hindi kesmeye karşı çıkılmazken mevzubahis kurban ibadeti olunca bunu barbarlık, vahşet olarak nitelendirmek büyük bir haksızlık olmaktadır. Kurban Bayramı hakkında sözler listemize geçmeden önce Kurban Bayramı şiiri ile başlangıç yapmak istiyoruz. İşte basit bayram mesajları sizler ile…

 

Kurban Bayramı Şiirleri

Kurban bayramında sevinir, yoksul, düşkün, fakirler,

Herkes etler gönderir; dilden düşmez hiç zikirler,

Âdettendir el öpen, çocuğa verilir para;

Bayramda küslük mü olur, kapanır yürekteki yara.


Ziyafet hazırlanır, eve misafirler doluşur,

Kurban bayramı evde, güzel bir hava oluşur,

Tane tane pilavlar, mis gibi kavurmalar;

Kalanı çöpe atma sakın, yapma saçıp savurmalar.


Bayram namazını kıl, kurbanını kesip dağıt,

Bayram geldi ağlama, üzülme hiç yakma ağıt,

Bayramda aranmaz mı ana; baba, kardeş, eski dost,

Bayramda yenmez mi şöyle, bol kavurmalı bir tost.


Bayrama hazırlığa sen, Arefe gününden başla,

Bayramda yüzün gülsün, dolmasın gözün yaşla,

Gelsin pilav kavurma, yanında soğuk ayranlar,

Bayramınız mübarek olsun, herkese iyi bayramlar!

Kurban Bayramı Mesajları 2022

blank

 • Bayram geldi bayram, küstüğün biri varsa barış; kalk oturma evde öyle, çık insan içine karış.
 • Kurban bayramı sürur günüdür, sevinir çoluk çocuk; kurban etinden yapılır; hep kavurma, kıyma sucuk. Kurban bayramı sadece, et yemekten ibaret; değildir asla çünkü, kurban bir ibadet.
 • Bilgisiz iyi niyet de, iyi niyet olmadan edinilen bilgi de insana zarardır. Mesela sevap kazanacağım diye Kurban bayramında oruç tutanın hâli böyledir. Bilmez ki Kurban bayramında oruç tutmak yasaktır.
 • Bayramda sofra kurulur, verilir büyük ziyafet, o gün sular durulur, edilir aile ziyaret.
 • Kurban bereket demek, fazilet, büyük hayır; haklının yanında ol, fakiri, yetimi kayır; yakma onların yüreğini, sakın cayır cayır; huzur bulamazsın dolaşsan da, dağ tepe, bayır çayır.
 • Her gününün pilav üstü kavurma gibi mükemmel geçmesini diliyorum. Bayramın kutlu olsun kanka.
 • Bil ki Kurban bayramına, Eyyam-ı Nahr denir; bu günlerde sevinir herkes, bol bol kavurma yenir.

Kurban Bayramı Sözleri

blank

 • Mübarek kurban bayramınızı tebrik eder, feyzinden ve bereketinden müstefid olmanızı niyaz ederim.
 • Kurban bayramının hem siz, hem sevdikleriniz hem de cümle İslâm-âlem için hayırlara vesile olmasını dilerim. Bayramınızı tüm samimiyetimle kutlarken hürmetlerimi arz ederim.
 • Kalbinizden sevgi, gözlerinizden gülümseme, dilinizden dua eksik olmasın. Kurban bayramında hayırlar sizinle olsun.
 • Kestiğin kurban Sırat köprüsünde sana binek olsun. Allah bu dünyada nice Kurban Bayramlarına, ahirette de hakîki bayrama kavuştursun.
 • Kurban bayramı geldi ama içimiz buruk. Dünyanın dört bir yerinde insanlar acı çekiyor. Kadınlar öldürülüyor, anne-babalar çocuklarına bayramlık alamıyor, harçlık veremiyor. Kimi çocuklar anne-babalarının elini öpmek yerine mezarı başında ağlıyor. Kimileri “bu kavurma yağlı olmuş.” Deyip beğenmezken ve burun kıvırırken, kimileri bu bayram da aç yatıyor. Tüm zâlimlere, bencillere sesleniyorum: Bari bu mübarek Kurban bayramında insanlığınızı hırslarınıza ve açgözlülüğünüze kurban etmeyin! Sevmeyi, saygı duymayı, hoşgörüyü deneyin. Yoksa nefsinizin kurbanı olacaksınız!
 • Bayram geldi yine, kalbimde senin adın; unutmam asla seni, kaçmasın keyfin, tadın, büyük-küçük yaşlı-genç; çoluk-çocuk, erkek-kadın; iydiniz şâd olsun, bayramınız kutlu olsun!
 • Kurban bayramında sevdikleriniz yanınızdaysa, sağlığınız ve hâliniz vaktiniz yerindeyse o, çifte bayram demektir. Çifte bayramlar dilerim!
 • Bu mübarek Kurban bayramının selâmetimize, birliğimize, dirliğimize, iki cihan saadetimize vesile olmasını niyaz ediyorum. Hayırlı bayramlar.
 • Sevinciniz gökyüzü kadar yüksek, geleceğiniz ay ışığı gibi parlak olsun. Kurban bayramın-niz.ız mübârek olsun!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu