Kolesterolü Olan kişilerin Beslenmesi

Kolesterol Nedir? Kolesterolü Olan kişilerin Beslenmesi ; Kolesterol, vücutta ve vücuttaki kan hücrelerinde belli bir miktarda bulunan yağ türüdür. Bu yağın yiyeceklerden ve hayvansal kaynaklı besinlerden gerekli olduğu kadarının dışında fazla alınması kolesterol yüksekliğine yol açar.

Bu da kalp damar tıkanıklığından, baş dönmesi, halsizlik, ciltte solgun görünüme kadar pek çok belirtiyle karşımıza çıkar.

Kolesterolü Olan kişilerin Beslenmesi

Kolesterolün HDL, LDL gibi çeşitleri vardır. HDL (iyi huylu kolesterol), LDL(kötü huylu kolesterol) en yaygın ve bilinen ikisi türüdür. Ldl, kanda 100 mg altında olmalıdır ve kalp hastalarında 70 mg civarında olmalıdır.Hdl nin ise yüksek olması olumlu bir durumdur.diyebiliriz.

Hdl yüksekliği, kişileri kalp krizi riskine karşı koruma görevine sahiptir. Kolesterol Nedir? Bu yüzden erkeklerde 40 mg, kadınlarda 50 mg ye kadar mevcut olması istenilen bir durumdur. Kolesterol, çoğunlukla kandaki fazlalığını belli etmeyebilir bunu için en az 3-4 yılda bir kontrol edilmelidir.

KOLESTEROLÜ YÜKSEK OLAN KİŞİLER HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİ ?

Hayvansal kaynaklı besinler, katı yağlar, kızartma, fast food gibi çok yağlı yiyecekler yüksek oranda kolesterolü tetiklemektedir. Kolesterolü Olan kişilerin Beslenmesi  Aşırı ve sağlıksız beslenme,sigara kullanımı,egzersiz ve spor yetersizliği kolesterole yol açan etkenlerdendir.

Peki Kolesterolden kaçınmak için neler yemeliyiz ?

Kolesterol Nedir Kolesterolü Olan kişilerin Beslenmesi
Kolesterol Nedir Kolesterolü Olan kişilerin Beslenmesi

KOLESTEROLE İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR ?

Öncelikle kolesterole yakalanmamak ve ondan kurtulmak için yağ oranı neredeyse hiç olmayan yiyecekler yenmelidir. Et,hayvansal yağ,süt (yağlı) bu yüzden pek tüketilmemelidir.

Bunun yanı sıra bol bol yağ içermeyen meyveler, sebzeler, bitkisel yağ (zeytinyağı) vs. tercih edilmelidir.Et ve tavuk yemekleri yağ eklenmeden kendi yağlarıyla pişirilmeli, süt ve süt ürünlerinin en azından yarım yağlı ya da light olanları tercih edilmelidir.

İstenilen yağ ihtiyacı gün içinde ceviz, fındık gibi kuruyemişlerle karşılanmalı ayrıca avokado da öğünlere eklenmelidir. Kolesterolü Olan kişilerin Beslenmesi  Kızartma yerine haşlama ya da fırında yemek faydalı bir yöntem olacaktır.

Bunlara ek içecek olarak çay, kahve; kremalı ve şuruplu içecekler yerine tercih edilmeli, hazır pasta, kek, kurabiye, kremşantilerden uzak durulmalı.

Bakliyat olarak ;  Nohut, fasulye, mercimek yenmeli.Deniz ürünleri; balık, karides.. Kolesterol Nedir? yağlı hayvanlardan ziyade tercih edilmeli. Kolesterolü olan kişiler bol bol su içmeli, limon, portakal vs gibi narenciyelerde tüketmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu