Hz. Eyüp Kimdir-Hz. Eyüp Hayatı

Hz Eyüp hakkında tüm merak edilenler

Hz. Eyüp Kimdir?, Hz. Eyüp Hakkındaki Rivayetler, Hz. Eyüp Hayatı, Hz. Eyüp Ne ile Sınandı?, Hz. Eyübün İyileşmesi, Hz Eyübün Mucizesi, Hz Eyüp hakkında tüm merak edilenler alışkanlık olarak yazımızın detayında.

Hz. Eyüp Hayatı

Eyüp peygamber dünyadaki en sabırlı isanlardan olup bizlere örnek olması için Allah tarafından gönderilmiş bir peygamberdir. Hz. Eyüp Kimdir Tarihte örneği az görülen bir sabırla hayatını devam ettirmiş ve Kuranı Kerimde de bu konudan bahsedilmiştir.

Hz. Eyüp Kimdir?

Hz Eyüp İshak peygamberin soyundan olup İshak peygamberin oğlu Hz Yakupûn kardei Iys peygamberin oğludur. Hz. Eyüb’ün Şam bölgesinde yaşadığı rivayet edilir. Kendisine Allah tarafından dedesinin dualarıyla çokça mal ve zenginlik verilmiştir. Hz Eyüp hem zenginlikle hem de fakirlik ile sınanmış bir peygamberdir.

Hz. Eyüp Hakkındaki Rivayetler

Hz Eyüp çok zengindi ve fakirleri doyurmayı severdi. Bu nedenle sofrasında doyurmak istediği birileri mutlaka olurdu. Fakirleri ve muhtaçların ihtiyaçlarını mutlaka gidermeyegayret ederdi. Aynı zamanda Şam bölgesindeki insanları Allahın dinine davet etmekten asla geri kalmazdı. Kuranı kerimde kendisi için çok sabırlı olmasından  dolayı Allah tarafından muteber bir kul olarak kabul edildiği bahsedilir.

Hz. Eyüp Ne ile Sınandı?

Hz Eyüp şeytan tarafından çokça vesveseye maruz kalmıştır. Ancak hiçbir surette Allaha isyan etmemiştir. Nitekim rivayetlerde 70 sene bollukla bir ömür geçirmiş hatta sultanların kendisinden borç istediği belirtilmiştir. Bu bakımdan şeyan ona vesvese vererek mallarını ve zenginliği kaybetmemesi için Allahı zikrettiğini söylemiştir. Ancak Hz. Eyüp asla bunlara itibar etmemiştir.

Hz. Eyüp öncelikle zenginliğini çeşitli nedenlerle kaybetti. Sonrasında Alaha şükredip mallarını kaybetmekten dolayı isyan etmedi. Sonrasında Allah onu evlatları ile sınadı. Çeşitli rivayetler olsa 10 çocucğunun bir güde göçük altında kalıp öldüğü rivayet edilir. Bu imtihanda da Allaha isyan etmeyen Hz Eyüp bir süre sonra hastalığa yakalndı. Bu hastalığın rivayetlerde 7 ile  15 sene sürdüğü belirtilir. Bu süreçte kendisine inanan kitleler ondan yüz çevirdi ve uzaklaştı.

Hz. Eyübün bu süreçte tek destekçisi eşi Rahime annemiz oldu. Bu yoksulluk ve hastalıkta onun yanında olan Rahime annemiz tüm ihtiyaçlarını karşılamıştır. Hatta bazı zamanlar hiç ekmemk bulamasa da Hz Eyüp ona bu durumdan dolayı Allaha isyan etmemesini telkin etmiştir. Bu süreçte takipçilerini de kaybeden Hz. Eyüp şehirde kimseden destek bulamaz hale gelmiştir.

Hz. Eyübün İyileşmesi

Rahime annemiz kendisine Allaha dua etmesi halinde bu hastalıktan mutlaka kurtulacağını söylemiştir. Ancak Hz Eyüp kendisine 70 sene bolluk veren Allaha 7 sene de böyle bir şey için dua etmeyi uygun bulmamıştır. Bir süre sonra Allahtan şifa istemenin Allahın emri olmasından dolayı dua etmiştir. Allah duasını kabul ederek yerden çıkan su ie yıkanmasını emretmiştir. Bu suretle temizenip iyileşen Hz Eyüp daha sonra mallarına ve ölen evlatlarına da tekrar kavuşmuştur.

Hz. Eyübün Mucizesi

Hz. Eybün gençleşmesi ve çocuklarının tekrar dirilmesi bir mucizedir. Hz. Eyüp Hayatı Ancak etrafında ona inanmayan bir kişnini de istemesiyle mucizeler gösterilmişir. Hz. Eyüp Kimdir Bunlardan bir tanesi onun duası ile çölde dumanlar ve serapların oluşmasıdır. Bir diğer mucize ise yin dua etmesiyle evinin direklerinden arınıp havada asılı kalmasıdır. Kuran okumanın faydaları, sevapları faziletleri saymakla bitmez Kuran okumanın faziletleri nedir ve sevapları ayrıntıları için bi göz atın. Bazı kaynaklarda Hz. Eyyüb olarak geçmekte yazım ve arşivler aynı mübarek insana aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu