Alışkanlık https://aliskanlik.com Hayata Dair Tüm Alışkanlıklar Tue, 26 May 2020 15:38:28 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.1 https://aliskanlik.com/wp-content/uploads/2019/08/aliskanlik-favicon.ico Alışkanlık https://aliskanlik.com 32 32 Zar Falı Nasıl Bakılır https://aliskanlik.com/zar-fali-nasil-bakilir.html https://aliskanlik.com/zar-fali-nasil-bakilir.html#respond Tue, 26 May 2020 15:38:28 +0000 https://aliskanlik.com/?p=6015 Zar falı nedir, zar falı nasıl bakılır, zar falı günah mı, zar falı ücretsiz, zar falı yorumları, zar falı anlamları vb… fal yorumları için alışkanlıkcom

Zar Falı Nedir

Geçmişten günümüze fal ve falcılık popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Çeşitli şekillerde fal bakılır ve pek çok insanda bunu tercih eder. Fal türlerinden biride Zar falı olmaktadır. Zar falı adından da anlaşılacağı gibi zarla bakılan bir faldır. Zar atarak fala bakılır ve karşı tarafa ifade edilir.

Bu fal türünde öncelikli olarak niyetin tutulması gerekmektedir. Niyet tutulduktan sonra zar atılmakta ve çıkan sonuca göre değerlendirme yapılmaktadır. Bu anlamda birden altıya kadar çıkan her zarın bir anlamı olmaktadır. Köken olarak tarih öncesine dayanan Zar falı için, günümüzde de ilgi eksilmemiştir. Zar falının antik çağlardan kalma olduğu ve günümüzde de halen devam ettiğini ifade edebiliriz. Zar falı nedir sorusunun tam cevabı geleceği haber verme olarak bilinir ve zar falında daha çok eğlence ön plandadır. İnsanların eski tarihlerde bu fal türünü bir eğlence olarak gördükleri ve sürekli olarak zar attıkları tahmin edilmektedir. Fala inanma, falsızda kalma sözü çok doğrudur. Ben fala asla inanmam diyen biri bile fal baktırır ve güzel yorumlara inanır. Bu nedenle zar falı gibi çok sayıda fal türleri günümüzde de popüler olarak devam etmektedir.

Zar Falı Nasıl Bakılır

Zar falında atılan zarların sonuçları ile kehanette bulunulan bir fal türüdür. Zar falı nasıl bakılır sorusunun cevabı çok eskilere dayanmaktadır. İlk dönemlerde taşların üzerindeki noktalar ile bakılan bu fal çeşidi günümüzde ise kehanet zarları ile bakılmaktadır. Kökenini milattan önceki yıllara kadar dayanmakta olup tam olarak bilinmemektedir fakat günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Değişik ve eğlenceli bir fal bakma türüdür ve çift zar kullanılır. Zarlar atılmadan sorulacak soru akılda iyice seçilmeli ve sadece soruya odaklanılmalıdır.

Zarlar sallanırken akılda sadece o soru olmalı ve o soruya odaklanılmalıdır bu şekilde zarlar istenildiği kadar sallanabilir ya da başka bir nesne ile sallaya bilirsiniz örneğin kutu ya da bir bardak yardımıyla düşüncenize zarlara kanalize etmenizi engelleyen bir şey olmadıktan sonra bir önemi yoktur. Zarlar atıldıktan sonra zarlarda gelen sayılar üzerinden yorumlamalar yapılır. Zar falına göre aynı amaçlı niyetler için zar atmadan önce aradan biraz zaman geçmesi gerekmektedir. Zar falının bir diğer çeşidinde de mistik sunak denilen bir tablo kullanılır bu tablo üzerinde yirmi bir küçük kare bulunan şekildir.

Her karesinde zarların üzerindeki sayıların toplamı yazılı olarak bulunmaktadır. Mistik sunak kullanılarak bakılan falda sunak masa üzerine konulur ve elinize sunak üzerinde işaretleyebileceğiniz bir araç almalısınız. Gözlerinizi kapatıp sunak üzerinde rastgele bir kare işaretlenerek seçilir ve karede ki yazılı sayıya göre yorum yapılır. Bu şekilde fal bakılırken de aynı zarlarda olduğu gibi sorunuza odaklanmalısınız.

Bazı kaynaklara göre ise parapsikoloji alanında yetenekli insanlar zarlarda istedikleri rakamları getirebiliyor oluşları sebebiyle falları etkiledikleri hangi soruyu seçerlerse seçsinler istedikleri yanıt ile geleceğe müdahale edebildikleri düşünülmüştür. Her falda olduğu gibi yorumlamaya ve yanlışlıklara açık olduğu için hayatımızı belirlemekte kullanmak çokta doğru değildir. Parapsikoloji alanında yetenekli insanların zarlar üzerindeki etkilerini düşününce de ne kadar tatmin kar sonuçlar vereceği de aşikar. Ancak halen günümüzde eğlence amaçlı ve sadece bir çift zara ihtiyaç duyduğu için yaygın olarak kişiler tarafından bakılmaktadır.

Zar falı baktırmak için online siteleri tercih edebilirsiniz. Online siteler üzerinden ücretsiz zar falı gibi hizmetler verilmektedir. Bu anlamda online olarak zar falı hizmeti alabilir ve gelecekle ilgili tahminleri öğrenmiş olabilirsiniz.

Zar Falı Anlamları

3 zarın toplamlarına göre zar falı anlamları vardır. Zarların toplamına göre zar falı yorumları yapılır. 3 zarın toplamındaki sayılara göre anlamları;

 • Zarlar masadan düşer ise veya 1 tanesi düşerse kavga edeceksiniz.
 • Zarlar dan biri çok fazla döner ise hediye alacaksınız
 • Zarların toplamı 3 olur ise; hayallerinizdeki eşyayı alacağınıza,
 • Zarların toplamı 4 olur ise; size bir hediye geleceğine,
 • Zarların toplamı 5 olur ise; maddi kayıplar yaşayacağınıza,
 • Zarların toplamı 6 olur ise; yeni bir arkadaşlık edineceğine,
 • Zarların toplamı 7 olur ise; aşk hayatınızda gelişme olacağına,
 • Zarların toplamı 8 olur ise; iş yaşantısında sıkıntı yaşayacağına,
 • Zarların toplamı 9 olur ise; başına kötü bir olay geleceğine,
 • Zarların toplamı 10 olur ise; dikkatli olması gerektiğine,
 • Zarların toplamı 11 olur ise; maddi olarak durumu düzeleceğine,
 • Zarların toplamı 12 olur ise; miras yolu ile bir miktar para geleceği,
 • Zarların toplamı 13 olur ise; uzun bir yolculuğa çıkacağına,
 • Zarların toplamı 14 olur ise; sevdiği insanlar ile kavga edeceğine,
 • Zarların toplamı 15 olur ise; çok sevdiği bir eşyayı kaybedeceğine,
 • Zarların toplamı 16 olur ise; mutlu bir gün geçireceğine,
 • Zarların toplamı 17 olur ise; görevinde yükseleceğine,
 • Zarların toplamı 18 olur ise; sevdiğin biri ile ilgili güzel bir haber alacağına yorumlanır.

Dilerseniz kelebek falı nasıl bakılır ve iskambil falı nasıl bakılır içeriklerini de okuyabilirsiniz.

Ancak dinimizde her türlü falın zar falının dahi bakmanın ve baktırmanın günah olduğunu belirtmek isteriz.

]]>
https://aliskanlik.com/zar-fali-nasil-bakilir.html/feed 0
Dünyanın En Büyük Böcekleri https://aliskanlik.com/dunyanin-en-buyuk-bocekleri.html https://aliskanlik.com/dunyanin-en-buyuk-bocekleri.html#respond Tue, 26 May 2020 12:13:43 +0000 https://aliskanlik.com/?p=6001 Dünyanın en büyük böcekleri, dünyanın en büyük 10 böceği, dünyanın en güçlü böcekleri, en büyük böcek türleri, dünyanın en büyük böceği vb.. bilgiler için alışkanlıkcom

 Dünyanın En Büyük Böcekleri

Birçok insan hamamböceğinden bahsedilirken dahi titremeye başlar. Dünyanın en büyük 10 böceğinden bir tanesini gördükleri zaman ne kadar korkacaklarını hayal edin! Bir böceğin boyutunu (kütle, uzunluk, kanat açıklığı, vb.) ölçmenin birkaç yolu olsa da, bu liste görenlerin üzerinde yarattıkları etki ve böceklerin uzunlukları kıstas alınarak hazırlanmıştır. Okumayı bitirdiğinizde, amatör bir entomolog olma yolunda ilerleyeceksiniz!

Dünyanın En Büyük 10 Böceği

Ölçümler böcek ailesinin birkaç üyesi arasında oldukça yakın, bu yüzden sıkı bir rekabet olduğu ortada. En büyük böcek türleri sizi şaşırtabilir. Dünyanın en büyük böceklerine bir göz atalım ve birbirleriyle nasıl karşılaştırıldıklarını görelim.

10.Atlas Güvesi – (Attacus Atlas)

Uzunluk: 11,5 cmaf

Ağırlık: 28 gram

Yer: Güneydoğu Asya

Habitat: Tropikal ve subtropikal yayla ormanları

Grup: Lepidoptera

Bu nazik, güzel dev, bir ayak boyu kadar kanat açıklığına sahiptir ve genellikle Malay takımadalarının üzerinden geçer. Parlak renkleri seyretmeyi harika bir hale getiriyor ve kanatlarının uçları, yırtıcıları caydırmak için yılan kafasına benzer.

Çarpıcı Atlas Güvesi avlarına yem olmaktan kaçsa bile, ağzı olmaması nedeniyle ömrü oldukça kısadır. Beslenmesi yoktur, yani canlılığı kaybeder ve bir ila iki haftalık yaşamdan sonra ölür Kısa ömrünün çoğu beklemek ve uygun bir eş aramak için harcanır.

Atlas Güvelerinin kozaları, dayanıklı ipek liflerinden oluşur ve insanları ipekleri için bu güzel güveleri yetiştirmeye yönlendirir. İpek iplikleri daha sonra kumaş ve cüzdan gibi eşyaların yapımında kullanılır. Atlas Güvelerinin kozaları Çin’de cilt bakım ürünleri olarak bile kullanılıyor.

9. Dev Su Böceği (Belostomatidae) – (Lethocerus americanus)

Uzunluk: 12 cm

Ağırlık: 71 gram

Yer: Kuzey ve Güney Amerika, Kuzey Avustralya, Doğu Asya

Habitat: Tatlı su havuzları, bataklıklar ve dereler

Grup: Hemiptera

Bu garip böcekler dünya çapında sulu bölgelerde yaşar ve akciğer veya solungaç kullanmadan hayatta kalırlar. Bunun yerine, böcekler şnorkel gibi bir solunum hortumu kullanır ve yedek hava ceplerini kanatlarının altında tutar. Dev Su Böceğinin göz korkutucu kıskaçları, küçük kurbağalar, balıklar, yılanlar ve hatta bazen yavru kaplumbağalar ile ziyafet çekmesini sağlar.

Böcek dünyasının bu suda yaşayan tehdidi ağrılı ısırıklara neden olabilir, bu da ona “ayak parmağı” ve “timsah kene” takma isimlerini kazandırmıştır. Tayland halkı bu iri böceklerin çeşitliliğini ışıklarla onları çekip yiyerek azaltmıiştır.

8. Fil Böceği – (Megasoma elephas)

Uzunluk: 13 cm

Ağırlık: 86 gram

Yer: Güney Meksika, Orta ve Güney Amerika

Habitat: Yağmur ormanları ve diğer sıcak alanlar

Grup: Coleoptera

Etkileyici böceğin, adını büyüklüğünden mi yoksa kafasındaki dişlere benzeyen büyük, çatallı boynuzdan mı alıp almadığını belirlemek zordur. Her iki şekilde de, erkek Fil Böcekleri dişilerin dikkat çekmek için yarışırken, hem boyutları hem de boynuzları çiftleşme mevsiminde oldukça işe yarar. Savaşın yanı sıra, boynuzlar ayrıca kumdaki güvenli noktaları kazmaya ve böcekleri özsuyu ile besleyebilmek için çeşitli kabukları kaldırmaya yarar.

Fil Böceği larvalarının olgunlaşması yaklaşık iki ila üç yıl sürer. Larvalar organik madde üzerinde büyür ve 86 grama kadar çıkabilir.

7. Atlas Böceği – (Chalcosoma atlas)

Uzunluk: 13 cm

Ağırlık: 100 gram

Yer: Orman

Habitat: Malezya

Grup: Coleoptera

Atlas Böceği, başından çıkan üç boynuz ile etrafına gözdağı verir. Atlas Böceği larvaları, larva halindeyken bile birbirleriyle savaşmaya başlarlar. Bu böceklerin kendi ağırlıklarının 850 katını kaldırabildiği bildirilmektedir. Bu onları büyüklüklerine göre dünyanın en güçlü hayvanlarından biri yapar.

Atlas Böceği boynuzlarıyla etkileyici bir ağırlık kaldırabilirken, kanatları o kadar güçlü değildir. Havadayken kendi ağırlıklarını dahi havada tutmakta zorlanırlar. Bu sebepten dolayı çok uzağa uçamıyorlar. Bu nedenle nüfusu çoğunlukla Malezya ile sınırlıdır.

6. Actaeon Böceği – (Megasoma actaeon)

 

Uzunluk: 13.7 cm

Ağırlık: 220 gram

Yer: Güney Amerika

Habitat: Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Bir yetişkin olarak yeterince büyük olmasa da Actaeon Böceği de en uzun süreli larva aşamalarından birine sahiptir. Büyük larvalar 200 grama kadar ağırlığa sahip olabilirler, ancak genellikle olgunlaşmak için yumurtalarından çıktıkları anda toprağın altına saklanırlar. Actaeon Böceği’nin larva aşaması, pupa aşamasıyla birlikte yaklaşık üç yıllık bir süre alır.

Çoğu boynuzlu böcek gibi, Actaeon Böcekleri de birbirleriyle savaş sırasında büyük boynuzlarını kullanırlar. Dövüş stilleri, rakiplerini dengesizleştirmek için boynuzlarını kullandıklarından dolayı geyiklerinkine çok benzer.

5. Titan Böceği – (Titanus giganteus)

 

Uzunluk: 16.7 cm

Ağırlık: 50 gramdan fazla

Yer: Güney Amerika

Habitat: Tropikal Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Bu etkileyici ağır siklet, boyutu dikkate alındığında genellikle dünyanın en büyük böceği unvanını alr. Herkül Böceği’nden daha kısa olmasına rağmen, Titan Böceği sadece vücut ölçümü açısından en büyük uzunluklardan birine sahiptir. Etkileyici boynuzu, uzunluğunun önemli bir bölümünü oluşturur ve göğüs kafesinden başlar.

Dişi Titan Böcekleri genellikle ağaçlarda kalırlar ve erkekler arkadaş ararken daha sık ortaya çıkarlar. Erkek Titan Böceği kendini savunmadan, saldırmadan ve güçlü kıskaçları ile düşmanını sıkıştırmadan önce onları yüksek bir tıslama sesi ile uyarır.

Titan Böceklerinin larvaları yetişkinlerden belirgin şekilde daha büyüktür. Bu devasa kurtlar olgunluğa eriştikten ve yetişkinleri eşlerini bulmak için uçtuktan sonra artık yemek yemezler.

4. Herkül Böceği – (Hercules herynules)

Uzunluk: 17 cm

Ağırlık: 85 gramdan fazla

Yer: Orta ve Güney Amerika

Habitat: Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Etkileyici boynuzlarının uzunluğunu da hesaba kattığınızda, erkek Herkül Böceği, Titan Böceği’nden biraz daha büyüktür. Ancak bu konuda yakın bir rekaber vardır.. Parlak, siyah boynuz Herkül Böceği’nin uzunluğunun yaklaşık yarısını oluşturur ve ona müthiş bir görünüm kazandırır.

Bu etkileyici böcek, dünyanın en güçlü böcekleri olmak için Atlas Böceği’ne karşı yarışıyor ve aynı zamanda kendi vücut ağırlığının 850 katını kaldırabiliyor. Bu olağanüstü güç, Herkül Böceğinin adını aldığı nokta olabilir.

Diğer birçok böcek gibi, Herkül Böceği gece, çeşitli meyve, çürümüş odun ve daha küçük böcekleri tüketmek için gizlenerek ortaya çıkar.

 3. Sabertooth Longhorn Böceği – (Macrodontia cervicornis)

 

Uzunluk: 17 cm

Ağırlık: 50 gramdan fazla

Yer: Amazon Havzası

Habitat: Yağmur Ormanları

Grup: Coleoptera

Servikorni “geyik boynuzu” anlamına gelirken Macrodontia “uzun diş” anlamına gelir ve bu da Sabretooth Longhorn Böceği‘nin adını neden aldığını görmemizi kolaylaştırır. Böceğin kafasından uzanan kavisli, tırtıklı alt çeneler kesinlikle geyik boynuzlarına benziyor. Bu çeneler silah ve alet olarak mükemmel bir iş çıkarıyor. Böceğin arkasındaki güzel ahşap benzeri desen, onun yağmur ormanı zemininde ve beslenmek için kullandığı çürüyen ahşap arasında kamufle olmasını sağlıyor.

Diğer büyük böceklerin aksine, Sabertooth Longhorn Böceği etkileyici ağırlıkta olmasına rağmen uçabiliyor. Bu güçlü böceğin karmaşık desenli kanat kasları, yeterli kanat hareketinin etkili bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlıyor.

2. Dua Eden Peygamber Böceği – (Mantodea)

Uzunluk: 17.7 cm

Ağırlık: 6 gram

Yer: Güney ve Kuzey Amerika, Avrupa, Asya, Afrika

Habitat: Tropik ve Subtropikler

Grup: Mantodea

Bu zarif böceğin ağırlığının sizi kandırmasına izin vermeyin; daha büyük Dua eden Peygamber böceği örneklerinin kuş avladığı ve yediği bilinmektedir. Peygamber böceği avına ulaşılabilmek için sabırla bekler ve sonra katlanmış, güçlü ön bacaklarıyla avına vurur.. Büyük, pençeli bacaklar bu böceklerin sanki dua ediyormuş gibi görünmesini sağlar ve Dua Eden Peygamber Böceği adını buradan alır.

Bu gizli avcıların etkili bir şekilde avlanmalarına yardımcı olan beş adet gözü vardır. Başlarının yanlarındaki iki büyük bileşik göz dikkat çekicidir. Bununla birlikte başlarının ortasında üç küçük, basit göz bulunur.

1. Phryganistria Chinensis Zhao

 

Uzunluk: 62.5 cm

Ağırlık: 65 gram veya daha fazla

Yer: Çin

Habitat: Tropik ve Subtropikler

Grup: Phasmatodea

Phryganistria Chinensis Zhao dünyanın en büyük böceğidir. Bu dev sopa böceği 2016 yılında resmen dünyanın en büyük böceği olarak kabul edildi. Entomolog Zhao Li tarafından Guangxi eyaletinin ormanlarında keşfedildi ve onun adını aldı. Bu böcek, ortalama bir adamın kolu kadar uzun. Zhao Li o zamandan beri Batı Çin Böcek Müzesi’nde bu olağanüstü örneği yetiştirdi.

Etkileyici Phryganistria Chinensis Zhao tatlıyı çok sever. Böceğin sağlığını nasıl etkileyebileceğine dair belirsizlik nedeniyle miktar ve sıklık oldukça kısıtlanmış olsa da, çilek reçeli bu dev böceğin tercih ettiği bir numaralı yemektir. Böceğin tatlı sevgisi o kadar yoğundur ki, reçel yemek için başka yiyecekleri reddettiği gözlemlenmiştir.

 

Alışkanlık

]]>
https://aliskanlik.com/dunyanin-en-buyuk-bocekleri.html/feed 0
Utanma Sözleri-Utanma Mesajları https://aliskanlik.com/utanma-sozleri-utanma-mesajlari.html https://aliskanlik.com/utanma-sozleri-utanma-mesajlari.html#respond Tue, 26 May 2020 09:40:43 +0000 https://aliskanlik.com/?p=5969 Utanmak İle İlgili Sözler, utanma sözleri, utanmaz sözler, utangaçlık ile ilgili sözler, utanma mesajları, utanmak sözleri, utanma lafları vb.. en güzel sözler

Utanmak en önemli meziyetlerden biridir. Ancak maalesef bazıları bu özellikten yoksundur. Utanmayan insanlar her şeyi meşru görerek dilediklerini yapmakta ve bu uğurda hiçbir şeyden çekinmemektedir. İşte sosyal medya hesaplarınızda utanmak ile ilgili sözler paylaşarak onların belki biraz olsun kendine gelmesini sağlayabilirsiniz. Utanmak konulu sözler ile ar, namus, iffet, edep ve hayâ gibi kavramların önemini vurgulayabilirsiniz. Utangaçlık ile ilgili sözler ile utanıp sıkıldığınız durumları üstü kapalı olarak anlatabilirsiniz. Utanma sözleri sayesinde utanmanın ne kadar önemli bir ahlâkî değer olduğunun altını çizebilirsiniz. Utanma duygusu olmayan insandan korkmak lazımdır. Çünkü hiçbir çekincesi olmadığı ve “hedefe giden  yolda her şey mübahtır” anlayışıyla hareket ettiği için ona karşı her zaman tetikte olmak gerekir. Fakat deyim yerindeyse bazılarının yüzünde astar falan kalmadığı için fütursuzca hiç utanmadan her türlü rezilliğin altına imzalarını atabilmektedirler. Hele bir de bu yaptıklarını ‘özgürlük, çağdaşlık, modernlik’ gibi kılıflara uydurmaları yok mu, gerçekten insana ‘pes!’ dedirtmektedir. Tabii en basit konularda bile utangaçlık göstermek ise, sosyal fobi ve öz güven kaybı gibi sorunların habercisi olabilir. O yüzden her şeyin olduğu gibi utanmanın da dozunda ayarlanması gerekir. İnsan bazen de girişken olmasını bilmelidir. Çünkü utanmayı korkaklık boyutuna getirirsek toplum içinde pısırık diye anılmaya başlarız ve hep geri planda oluruz. Öte yandan kimi zaman da başkası adına utanırız. Örneğin haberlerde gördüğümüz skandal olaylar, kadınların en çok takip ettiği programlardan biri olan Müge Anlı’nın programında katillerin gelip timsah gözyaşları dökmeleri ve sonradan her şeyi bir bir itiraf etmeleri, evden kaçan kızların anne-babalarıyla 70 milyonun önünde düşman gibi konuşması ve bu yaptıklarını savunması, tüm bu durumlar başkası adına utandığımız durumlardan bazılarıdır.Utanma mesajları ile toplumun bu kanayan yarasını başka bir yazıda irdelemek üzere şimdilik bir virgül koyuyor, utanma lafları ile biraz durup düşünmeye, kendimizi sorgulamaya geçiyoruz.

Utanmak İle İlgili Sözler

Kendini tereyağı gibi üste çıkarmasını bilen ama tereyağı gibi zararlı insanlara ‘utanmaz’ denir.

Pencerenin pervazı, insanın pervası önemlidir.

Yapıp yapıp da sonra utanarak benden özür dileme. Tedavülden kalkmış paralar işe yaramaz.

Para yoksulluğundan değil, karakter yoksunluğundan utanmak lazım.

Bazılarının kalbi çıfıt çarşısına benziyor. Dışarıdan gözükseydi eğer, utançtan kimsenin yüzüne bakamazlardı.

Utanması olmayan insanı hiçbir zabıta zaptedemez.

En utanç verici şey, hiçbir şeyden utanmamaktır.

Kibir ve hayâ ters orantılıdır. Kibri arttıkça utanması azalır insanın.

Kemale ermenin ilk şartlarından biri utanmasını bilmektir.

Utanma Mesajları

Yaptığı hatadan utanmak erdemdir. Erdemli davranışları gericilik olarak görüp onlardan utanmak ise yobazlıktır.

Utanmak ve namus iki kardeştir. Biri olmazsa öteki de olmaz.

Utanmak hava gibidir. Fakire de zengine de lazım.

Utangaçlara pısırık, çalışkanlara inek, dürüstlere enayi dendiği bir devirde yaşıyoruz.

Utanmayan kalpler, yıkık bir viraneden farksızdır.

Utanmak da bir nasip işidir, herkese kısmet olmaz.

Bazılarının yüzü yüz değil, adeta bir kauçuk gibi. Utanmak nedir bilmiyorlar.

Utangaçlık İle İlgili Sözler

Ellerin elinde nasıl oyuncak olduğunu görünce. senin adına utandım yine bugün.

Yaptıkların şaşırtmıyor da beni, pişkin ve utanmaz olman hayrete düşürüyor.

Yoksa sende ar, hâyâ; çıksan da fayda etmez aya.

Utanmak, kalbin bel kemiğidir.

Utanmaza söz, yüzsüze yüz dayanmazmış.

Bazılarının ar damarı çatlamış, utanmak nedir bilmez, rezilliği katlamış.

Hayâsızlar susturamaz beni, hayâmdan dolayı susuyorum.

Herkesin sermayesiz sahip olabileceği bir kazanç vardır: Edep ve hayâ.

Utanması olmayan, olamaz hiç arif, tanımaz yol yordam, ne usül ne tarif.

Utanma Sözleri

Aydınlığa çıkmak isteyen, utanmanın ışığına muhtaçtır.

Hava kirliliği kadar, hayâ kirliliği de büyük bir sorundur.

Bir şey çok olursa ucuzlarmış, edep ve hayâ ise bunun tam tersidir.

Bir insan nice mektep bitirse de, utanması yoksa merkep kalır.

]]>
https://aliskanlik.com/utanma-sozleri-utanma-mesajlari.html/feed 0
Yalvarma Sözleri-Yalvarma Mesajları https://aliskanlik.com/yalvarma-sozleri-yalvarma-mesajlari.html https://aliskanlik.com/yalvarma-sozleri-yalvarma-mesajlari.html#respond Tue, 26 May 2020 04:24:06 +0000 https://aliskanlik.com/?p=5976 Yalvarma sözleri, sevgiliye yalvarma sözleri, yalvarış sözleri, yalvarma mesajları, yalvarma ile ilgili sözler, yalvarıyorum sözleri vb… en güzel sözler 

Yalvarma sözleri ile sosyal medya hesabınızda arkadaşlarınızın yüreğine hitap edebilirsiniz. Yalvaran sözler ile yalvaran insanların sesi olabilir, onların dertlerine umut olabilirsiniz. Yalvarıyorum sözleri ile yalvarışları gündeminize taşıyabilirsiniz. Yalvarırım sözleri ve yalvarış sözleri sosyal medyada paylaşılabilir. Yalvarmak, çaresizliğin geldiği en son noktadır. Bazen bir insana gözleriyle ‘gitme!’ diye yalvarır insan, bazen bir çocuk ‘bisiklet al!’ diye yalvarır babasına… Bazen aldatan biri sevgiliye yalvarma sözleri ile ikinci bir şans için yalvarır. İnsanların kendisine yalvarmasını, önünde diz çökmesini isteyen, onlara tahakküm edenler ise dikdatörler ve zorbalardır. Çıkarları için bir insana yalvarmak, kendini küçük düşürmek ve gururunu hiçe saymaktır. Tezellül ise onur sahibi bir insana yakışmaz. “Köprüyü geçene kadar…” anlayışıyla menfaatlerini elde etmek için insanlara yalvarmak, dalkavukluk yapmak, duygu sömürüsü yapmak ve istediğini alınca birden efendi kesilip o insana düşman olmak; işte bunlar karakteri oturmamış kişilerin özellikleridir. Tabii bazıları da karşısındaki kişinin iyiliğini düşündüğü için ona yalvarır. Adeta, uçuruma giderken ona yardım eli uzatmak, karanlık girdaplara doğru sürüklenirken onu geri çevirmek için, sesini duyurabilmek için yalvarır. Yalvarma ile ilgili sözler örneğinin diğeri anne-babaların madde kullanan çocuğunu tedavi ettirmek için yetkililerden yalvararak yardım istediğine televizyon ekranlarında şahit olmuşuzdur. Hepimizi derin bir üzüntüye sevk eden bu görüntüler, ızdırabın en somut örneğidir. Kocasını içki bağımlılığından kurtarmak için “ içme şu zıkkımı” diye  yalvarırcasına ısrar eden kadınların durumu da çok zordur. Disiplin suçu işleyip okuldan atılmamak için müdüre yalvaran bir öğrenci de bu hareketiyle, artık hiçbir zaman okulda bir suç işlemeyeceğini taahhüt etmiş olmaktadır. Bir insan bize ‘yalvarıyorum’ diye bir ricada bulunursa çoğu zaman onu kıramayız ve istediğini gerçekleştiririz. Çünkü yalvarmak, bir insanın gerçekten çıkmazda olduğunun ve bize ihtiyaç duyduğunun en büyük göstergesidir. Yalvarma mesajları ile bu yalvarışa sessiz kalmak ise yüreği el verenlerin yapabileceği bir şey değildir. Ancak tabii ki yaldızlı sözlere kanmamak ve “yalvarıyorum” diye acıtasyon yapan herkese de güvenmemek gerekir. Senden benden zengin olduğu halde dilencilik yaparak insanlara yalvaranlar veya kötü yola sürüklemek için “bir kereden bir şey olmaz” diye yalvarıp istediklerini yaptırmaya çalışanlar da çoktur. İşte yalvarma sözleri

Yalvarma Sözleri

İstediğin kadar kudur, ister yürü ister dur, bu donmuş bir sudur, akmaz artık, yalvarmam.

Bekleme hiç döneyim, seviyene ineyim, gururumu yeneyim, sana asla yalvarmam.

Ateistlerin hepsi uçak türüblansa girince yalvarmaya başlarlar.

Güneşi görmüyor musun? Herkesi ışıtır, herkesi ısıtır. Ne bir yalvarış bekler, ne bir teşekkür. İnsan da öyle olmalı, karşılıksız iyilik yapmalı.

Seni rehberime “yalv” olarak kaydetmiştim. Arayınca yalvArıyor diye yazıyor. İşte böyle yaparlar adamı.

Size kötü bir şey olduğunda ‘oh canıma minnet’ diyenlere siz yalvarıp minnet etmeyin.

Kaç yazar ki yalvarıp yakarsa, durup ardımdan öylece bakarsa, gözyaşları sel olup akarsa, geçti artık iş işten geçti.

Gel diye inlemem, konuşsan da dinlemem, kulağında çınlamam, sana asla yalvarmam.

Sana içim sızlar, kırıldı artık sazlar, bana ne güzel kızlar, gelir sana yalvarmam.

Sevgiliye Yalvarma Sözleri

Ağla ağla delir, belki sesin kesilir, zannetme artık gelir, kimse sana yalvarmaz.

Benden hazetmiyorsan, hakkı gözetmiyorsan, aşktan söz etmiyorsan, sana asla yalvarmam.

Sevmeyi bilmiyorsan, hatamı silmiyorsan, yanıma gelmiyorsan, sana asla yalvarmam.

Kuyumu kazıyorsan, kudurup azıyorsan, sinirimi bozuyorsan, sana asla yalvarmam.

Kendine güveniyorsan, malınla övünüyorsan, para diye dövünüyorsan, sana asla yalvarmam.

Lafları diziyorsan, haksızı eziyorsan, kötülük seziyorsan, sana asla yalvarmam.

Sevmeye üşenme, kötü şeyler düşünme, uyuz gibi kaşınma, sana asla yalvarmam.

Bitmiş bana aşkın, kaldım öylece şaşkın, otuzbeş yılı aşkın, sevsem de yalvarmam.

Birkaç sevgi kırıntısı için, hiç kimseye yalvarmam.

Yalvarma İle İlgili Sözler

Bazılarına kaybetmek, yalvarmaktan daha ehven gelir.

Ve sen anlamadın, gülüşümün ardında kimsesiz bir çocuğun yalvarışı vardı.

Sevgimdir asaletim, kalbim değil öksüz yetim, yalvarmamı bekleme hiç, bir lafına bakar terk edişim.

Kapına gelip yalvarmamı mı bekliyorsun? O zaman sütünü iç, ışığı söndür ve uyu. Bekleme sabaha kadar.

Ben gidenlerin önüne kendimi atıp yalvarmam. Bilakis hemen gidebilsin diye yolunu gösteririm.

Geçen zamanı ödünç alamaz ve yalvarmakla da geri getiremezsin.

Dünyanın en zavallı insanları, dua edip yalvarmaktan yüz çeviren kibirlilerdir.

Ben geri dön diye yalvarmam, benim gibisini bulamayıp tıpış tıpış gelirsin nasıl olsa yine.

Yalvarmak çaresizliğin en bedihi ifadesidir.

Kapıda durup yalvarmasını bilmeyene o kapı açılmaz.

Menfaati için tamah edip yalvaranlardan olmamalı. Nasıl olsa kısmette olan bizi bulur.

İçinde çığlık çığlığa kal! diye yalvarırken “senin de yolun açık olsun” demek çok acı.

]]>
https://aliskanlik.com/yalvarma-sozleri-yalvarma-mesajlari.html/feed 0
Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanın Yolları https://aliskanlik.com/kotu-aliskanliklardan-kurtulmanin-yollari.html https://aliskanlik.com/kotu-aliskanliklardan-kurtulmanin-yollari.html#respond Mon, 25 May 2020 21:38:01 +0000 https://aliskanlik.com/?p=5990 Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın yolları, kötü alışkanlıklar, kötü alışkanlıklardan korunma, kazanılması gereken alışkanlıklar vb.. hayata dair tüm alışkanlıklar

Alışkanlıklar, devamlı tekrarladığımız aktiviteler ya da davranışlardır. Kimi alışkanlıklar hayat kalitesini daha ileriye taşırken kimileri de yeni problemlere yol açar. Yapmamız gereken bize iyi geldiğini bildiğimiz ve yararını gördüğümüz davranışları alışkanlık haline getirmektir. Aksi takdirde fiziksel ve psikolojik olarak zarar görmemiz mümkündür. İyi alışkanlıklar, başarı ve mutluluk için gereklidir. Tüm iyi ya da kötü alışkanlıkları sonradan ediniriz. İstemsizce, duyarsızlaşarak sürdürdüğümüz alışkanlıklar, bir duvar işlevi görürler. Bu duvarı ören insanlardır. Fakat kötü alışkanlıklarla örülen duvarı yıkmak da insanların elindedir.

Çeşitli bağlarla kurulan alışkanlıklar kimi zaman insanları esiri altına alabilir. Kurtulmak büyük güç ve emek ister. Çünkü hem vücudumuz hem de zihnimiz o alışkanlığı benimsemiştir. Yokluğunda ortaya çıkabilecek problemler için hazır değildir. İnsan adeta bir köle haline gelmektedir. Örneğin sigara içmek ya da aşırı alkol tüketimi kötü bir alışkanlık olarak nitelenir. Çünkü vücuda belirli zararlar vermektedir. Bunun önüne geçmek için zararlı alışkanlıkları yararlı olanlarla değiştirmek mümkün. Sigara içmek yerine yoksunluk hissettiğiniz her an bir bardak su için. İmkansız gibi görünse de zamanla yarattığı değişimin farkına varacaksınız.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanın Yolları

Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın yollarının başında alışkanlıklarınızın kötü olduğunu kabul etmeniz ve kendinizi motive etmek gelmektedir.

İtiraf Etmek

Kötü alışkanlıklardan korunmak için öncelikle söz konusu alışkanlığınızın kötü bir alışkanlık olduğunu kabul etmelisiniz.  Bu alışkanlıkların zararlarının farkına vardığınız zaman onlarla yüzleşmeniz daha kolay olacaktır. Eğer gerçekten iyi alışkanlıkları hayatınıza almak istiyorsanız, kötü olanları açıklamalı, onları ailenize, arkadaşlarınıza itiraf etmelisiniz. Zorlandığınız durumlarda da profesyonel bir yardım almakta hiçbir sakınca yoktur. Kimi çalışmalar 21 gün kimileri de 40 günlük bir sürenin, alışkanlıktan vazgeçilmesi için yeterli olduğunu söylemektedir. Bu süreye sadık kaldıkça kararlılığınızı da herkese kanıtlamış olursunuz. Kötü alışkanlıkların dışında iyi alışkanlıklar edinmek istediğinizde neye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Somut bir tanım yapmalısınız. Örneğin kendinizi sağlıksız hissediyorsanız ve bunu değiştirmek için harekete geçemiyorsanız öncelikle sağlıksız beslenmenize yol açan davranışlarınızı gözden geçirmelisiniz. Daha sonra sonuca ulaşmak adına ne yapmanız gerektiğini açıklamalısınız. Cevabınız sporsa, sporun size katacağı muhtemel yararları listelemelisiniz. Sorunun kaynağına inmek için önce onu her yönüyle tanımalısınız.

Motive Olmak

Kötü alışkanlıkları yenerken kendinize sorular sormak önemlidir. O alışkanlığa neden başladığınızı, onu neden sürdürdüğünüzü ve sizi etkileme biçimlerini kendinize hatırlatmalısınız. Bu soruları sordukça sahip olduğunuz kötü alışkanlığın ne kadar gerekli olduğunu anlarsınız. Size verdiği zararların farkına vardıkça iyileşmek için sarf ettiğiniz çaba artacaktır. Burada sabır ve zaman kavramları devreye girmektedir. Beynimizin eski alışkanlıkları ve gelenekleri terk etmesi hiç de kolay değildir. Fakat ne kadar inatçı ve ısrarcı olursanız sonuca o kadar çabuk ulaşırsınız. Kimi zaman vazgeçmeyi de düşünebilirsiniz. Böyle zamanlarda elde edeciğiniz kazanımları düşünmek sizi motive edecektir. Sonuca ulaştığınızda iyi alışkanlıkları sürdürmek ayrı bir önem taşımaktadır. Burada devamlılık esas olduğu için kazandığınız iyi alışkanlığını benimsemeli ve onu yapmaktan zevk almalısınız. Örneğin sigara ve alkol sorununuz varsa ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız, onlara harcadığınız para ile neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak kurslara katılabilir, tatile çıkabilir, yeni bir teknolojik alet satın alabilirsiniz. Bu düşünceler sizi motive edecek, mutluluk ve başarı için kazanılması gereken alışkanlıklar kendiliğinden sizi bulacaktır. Eğer kin tutmak, geçmişte yaşamak, karamsar insanlarla birlikte olmak, kolay yolu seçmek ve mükemmeliyetçi olmak ruhsal sağlığınıza etki edecek kötü alışkanlıklarınız varsa bunlardan da kurtulmanız gerekmektedir. Çünkü beden sağlığının iyi olması, ruhun iyiliğinden geçmektedir. Kötü alışkanlıklardan kurtulmayı gerçekten istiyorsanız, öncelikle yapabileceğinize inanmalı, daha sonra vakit kaybetmeden harekete geçmelisiniz.

 

]]>
https://aliskanlik.com/kotu-aliskanliklardan-kurtulmanin-yollari.html/feed 0
Zengin Olma Yolları-Nasıl Zengin Olunur https://aliskanlik.com/zengin-olma-yollari.html https://aliskanlik.com/zengin-olma-yollari.html#respond Mon, 25 May 2020 18:51:02 +0000 https://aliskanlik.com/?p=5982 Zengin olmak için ne yapılır, zengin olma yolları, nasıl zengin olunur, kısa yoldan nasıl zengin olunur, yatarak nasıl zengin olunur vb… zenginlik hakkında tüm bilgiler

Zengin olmak, refah içinde yaşamak, yaşam standartlarınızı üst düzeyde tutmak için öncelikle ekonomik gücünüzü planlı bir şekilde kullanmalısınız. Ekonomik gücünüzü planlı bir şekilde kullandığınızda sahip olduğunuz parayı artırabilir, zamanla katlayabilirsiniz. Ekonomik gücünüzü katlayabilmek için yapmanız gereken bir yandan aktif bir şekilde çalışarak hayatınızı idame ettirirken bir yandan da pasif gelirler elde etmelisiniz.

Zengin Olma Yolları

Zengin olma yolları nelerdir? sorusunun birçok cevabı vardır. Bu cevaplar arasında en önemlisi gelir miktarınızı artırmak ve gider miktarınızı düşürmektir. Gelir miktarınızı artırmanın yöntemleri arasında aktif maaşınızın üzerine pasif gelir kalemleri eklemektir. Pasif gelir kalemleri olarak ;

 • Taşınmaz alım satımı yapmak,
 • Sahip olduğunuz taşınmazları kiraya vermek,
 • Yeteneklerinizi satmak,
 • Araç alım satımı yapmak,
 • Sahip olduğunuz aracı kiraya vermek,
 • İnternet üzerinden zamanınızı satmak,

Yöntemleri uygulanabilir. Pasif gelir elde ederken gelir miktarınızı artırmak için küçük dokunuşlar yapmak size avantaj sağlar.

Nasıl Zengin Olunur

Zengin olmak için aynı zamanda sahip olduğunuz ekonomik gücünüzü profesyonel bir şekilde yatırıma dönüştürmek gelir. Nasıl zengin olunur sorusunun cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir. Yatırım aracı olarak her zaman kazandıracak olan altın, hisse senedi, borsa, döviz alım satımı gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bu yöntemler ile ekonomik gücünüzü katlayabilir ve zengin olabilirsiniz.

Pasif gelir elde edebilmek için yapmanız gereken kiraya verebileceğiniz veya sahip olduğunuz herhangi bir aracı, bahçeyi kullanan kişilerden belirli bir ücret almaktır. Pasif gelir elde etmenin bir diğer yöntemi de altın, döviz ve hisse senedi almaktır. Ancak bu yöntemde güncel gelişmeleri takip etmeniz ve olası kayıpları yaşamadan önce satışlar yapmanız gereklidir. Uzun vadede pasif gelir elde etmeni en risksiz ve en kolay yolu altın satın almaktır. Altın uzun vadede hiçbir zaman kaybettirmeyen bir yatırım aracıdır. Geçmişten günümüze her zaman değerini koruyan altın, uzun vadede hem getirisi yüksek olan bir yatırım aracı hem de pasif gelir elde edebileceğiniz bir yöntemdir.

Altın dışında tercih edebileceğiniz pasif gelir yöntemi olan döviz, uzun vadede size gelir elde etme imkanı sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güncel olarak ulusal ve global gelişmeleri takip etmek ve düşüş yaşayacak para birimlerinden uzak durmaktır. Dolar, Euro, Pound, Japon Yeni gibi yabancı para birimleri ile pasif gelir elde edebilirsiniz.

Zengin olma yolları arasında yer alan yatırım araçlarından biri olan hisse senedi alım satımı yapmaktır. Borsa konusunda tecrübeniz varsa taban dip yapacak olan hisse senetlerini takip ederek dip fiyattan satın alabilir, tavan dip yapacağı noktada satarak gelir elde edebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta satın alacağınız hisse senedinin taban dip noktasına yakın konumundayken satın alınması, tavan dip noktasına yakın noktalarda elden çıkarılmasıdır. Hisse senedi aldığınızda borsayı takip etmeli, spekülatörlerden uzak durmalı ve ani düşüşler yaşanmadan önce bulunduğunuz pozisyondan çıkmalısınız.

Zengin olmanın yolları arasında alan bir diğer husus ise gayrimenkule yatırım yapmaktır. Gayrimenkuller her zaman uzun vadede avantajlı yatırımlar arasında yer alır. Bunun için ev alabilir, arsa satın alabilir, tarla ve bahçe alarak kiralayabilirsiniz .Satın aldığınız taşınmazların mülkiyetinin sizde kalmasını sağlayarak gelir elde edebileceğiniz şekilde kiraya verilmesi veya uzun vadede satarak kar elde edilmesi yatarak nasıl zengin olunur sorusuna cevaptır. Orta ve uzun vade bu taşınmazları satın aldığınız miktarın 1.50 katından daha yüksek miktarlar satabilirsiniz. Satmak istemediğiniz gayrimenkullerinizi kiraya vererek kira geliri elde edebilirsiniz. Mevcut ekonomik gücünüzü koruyarak üzerine ek olarak gelir elde etmek istediğinizde tercih edebileceğiniz en avantajlı yöntemler altın ve gayrimenkul satın almaktır.

Kısa Yoldan Zengin Olmak

Günümüzde yatırımlarımızı doğru olarak yaptığınızda çok zengin olmak oldukça kolaydır. Belirli bir maddi gücünüz varsa doğru yatırım araçlarında bu gücünüzü artırabilir ve kısa yoldan zengin nasıl olunur  cevabını bulabilirsiniz. Çok zengin olmak için tercih edeceğiniz yöntemlerin başında sabit gelirinizi arttırmak geliyor. Sabit gelirlerinizi artırabilmek için öncelikle yapmanız gereken gelir kaleminin iyileştirilmesidir. Çalıştığınız meslekle ilgili olarak donanımlarınızı veya kendinizi geliştirdiğinizde aylık olarak alacağınız maaş artacaktır. Sabit olarak elde ettiğiniz bir gelir türü olan maaşınızı artırmak için kendinizi geliştirmek en önemli noktadır. Araç alım satım ile zengin olmak istiyorsanız satın aldığınız aracı güzelleştirerek, maddi değerini artıracak donanımlar ekleyerek satış sırasında beklentilerinizi karşılayacak bir gelir elde edebilirsiniz. Eğer gayrimenkul alım satım yapmak istiyorsanız yatırım aracı olarak çok doğru bir tercih yapmış olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satın alacağınız evin değerini artıracak dizayn ve dekorasyon işlemleri yapmak. Satın aldığınız gayrimenkulü küçük bütçeyle bakım onarımdan geçirerek daha yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bakı onarım ve dekorasyon işlemleri için ayıracağınız bütçenin minimal olması çok önemlidir. Gider miktarının minimal düzeyde kalması gelir miktarının her zaman yüksek olmasını sağlayacaktır. Bu durum çok zengin olmak için izlenmesi gereken yöntemdir. Sahip olduğunuz gayrimenkulleri kiraya veriyorsanız kiraya vermeden önce iç dizayn, dekorasyon, bakım, onarım işleminden geçirerek kira miktarını arttırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta gayrimenkul alım satımında olduğu gibi dizayn, dekorasyon ve bakım onarım hizmetleri için bütçenizi minimal tutmaktır. Sabit gelirlerimizi artırmak için yapmanız gereken en önemli işlem düşük bütçelerle gelirinizi artıracak hizmetleri sağlamaktır.

 

Alışkanlık

]]>
https://aliskanlik.com/zengin-olma-yollari.html/feed 0
Umursamaz Sözler – Umursanmamak Sözleri https://aliskanlik.com/umursamaz-sozler.html https://aliskanlik.com/umursamaz-sozler.html#respond Mon, 25 May 2020 13:27:37 +0000 https://aliskanlik.com/?p=5962 Umursamaz sözler, umursamaz mesajlar, umursamaz laflar, umursamama sözleri, umursanmamak ile ilgili sözler ,umursanmayan sözler vb… en güzel sözler 

Hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var, ancak siz artık iyice boşverdiniz. O zaman bu umursamaz sözler ile kendinizi anlatabilirsiniz. Umursamayan sözler ile içinizdekileri dışarı vurarak rahatlayabilirsiniz. Aslında olayları akışına bırakmak motivasyonumuzu ve yaşama sevincimizi yitirmemek açısından umursamaz mesajlar önemlidir. Çünkü her şey nasılsa olacağına varacaktır, kaderde olan şeyleri engellemek umursanmamak ile ilgili sözler ile mümkün değildir. O yüzden bizim tavsiyemiz her şeyi fazla büyütmeyin, mükemmeliyetçi olmayın yani bazen umursamayın, umursanmayan sözler ile koyverin gitsin. Bu kadar kafaya takmayın, keskin sirke küpüne zarardır. Relaks olmak inanın size iyi gelecektir. Tabii bunları söylerken, “vurdumduymaz olun, her şeyi sîneye çekin, tepki göstermeyin” demek istemiyoruz. Umursamaz laflar olmadık yerde umursamaz davranmak, sorumlulukları  konusunda duyarsız olmak elbette ki insana zarar verir. İmkanı varken bir mazluma yardım etmemek, şahit olduğu bir olaya müdahale etmemek, sosyal sorumluluk projelerini umursamamak gibi şeyler elbette ki kabul edilemez. Ancak elimizden geleni yaptıysak artık müsterih olmak ve işi abartmamak gerekir. Yani bazen umursamaz olmayı da bilmelidir. Yoksa insan tahammülsüz biri olup çıkar, çevresindekileri de yıpratır. Fakat şu bir gerçektir ki bazı insanlar umursamaz tavırları ile adeta bir ömür törpüsüdür. Her şeyi ti’ye alan bu insanlar, en kritik olayları bile basite indirgeyerek insanın sinirlerini zıplatmaktadır. Böyle umursamaz davranışlar sergileyenlerden tabii ki uzak durmak bizim menfaatimize olacaktır. Ancak her şeyden nem kapmamak yani sürekli bir panik havasında olmamak da önemlidir. Yoksa hayatınız zindan olacaktır. Kısacası bazen bazı şeyleri umursamamak gerekir. Örneğin bizi çekemediği için sürekli aleyhimizde atıp tutan, bize çelme takmak için fırsat kollayanları da hiç takmamak lazımdır. Böylece onlar sinek vızıltılarından bir süre sonra vazgeçeceklerdir. Onları umursamak, üzerimize daha da çok saldırmalarını tetikler. Çünkü onların amacı bizi sabote etmektir. Kısacası bazen, umursamama sözleri ile Sabahattin Ali’nin dediği gibi “aldırma gönül aldırma” demesini bilmek lazımdır.

Umursamaz Sözler

Umursamaz Sözler – Umursanmamak Sözleri

Çok da umursamamak lazım ya, bugün sana ankastre fırın gibi sıcak olan yarın Uğur Derin Dondurucu olur.

Ne ilksin, ne de sonsun. Sen sadece bir piyonsun. Satranç bitti bak tatlım, hadi taşlar kutuya konsun.

Oh kurtuldum senden, kendimi kutlarım, her zaman böyleyim ben, gereksizi şutlarım.

Nedir bu gaflet nedir bu nefret, olma bu kadar umursamaz, olma böyle aymaz.

Sevmediğiniz insanlara sövüp saymayın, onları umursamayın yeter. 7 sülalesine küfredilmiş gibi gelecektir.

Senin yerin başka bende, umursamaz yanımı dolduruyorsun.

Sana uymamı bekleme, beni kombine edemezsin.

Umursanmamak Sözleri

Birini ne kadar umursamazsanız, size o kadar değer verir.

Arkandan bakmam, gidişini takmam, abayı yakmam, çok da fifi.

Alayınızla alay ederim be sen kime şekil yapıyosun.

Hiç kimseyi tınlamam, kulağında çınlamam, ağa paşa anlamam, hadi naş naş.

Senden anca sirk palyaçosu olur, ha ha ha.

Güçlüler affederler, zayıflar intikam alırlar, zekiler umursamazlar.

Takmayı sevseydim bilezik alırdım canım.

Keşke diyeceğime neyse deyip önümdeki maçlara bakarım.

Umursamazsan, umurun (işlerin) ters gidebilir.

Umursamama Sözleri

Yalnız olduğum için hiç üzgün değilim, çünkü yalnıza hiç kimse ihanet edemez.

Benimle bir problemin mi var? Problem yaz, bir boşluk bırak… Bırak gitsin kendini.

Onsuz kalmak umurumda olmadı hiç. Ondan önce de onsuzdum nasıl olsa.

Ve gülümsüyorum şimdi, entrikalara, oyunlara inat gülümsüyorum. Hadi çek, peyniiir!

Burnumun dibinde olsan yine seni görmem. Mikroplar çıplak gözle görülmez ki.

Umursamıyorsan, utanmıyorsan, uzaklaş benden.

Arkamdan atıp tutanlara aldırmıyorum, yanımda yer alma fırsatına kavuşamadıkları için bununla idare ediyorlar ne yapsınlar.

Umursamaz Mesajlar

Kendini fazla umursama, farenin egemenliği kediyi görene kadardır.

Köpekleri salmak, köpek gibi insanları sallamak lazım. Ne halleri varsa görsünler.

Biraz evvel umruma bi sorayım dedim, yok orada da değilmişsin. Nereye kayboldun ki acep?

Seni ciddiye alamayacağım güzelim kontenjan kalmamış.

Bazen içimden, bazen mırıldanarak, ama hep, kendi bildiğimi okurum.

Teflon tava gibi olmak lazım aslında, kimseye yanmamak, kimseye yapışmamak.

Toz ol, def ol, ne olursan ol umrumda olamazsın.

]]>
https://aliskanlik.com/umursamaz-sozler.html/feed 0
Bebek Alışkanlıkları Nasıl Geçer https://aliskanlik.com/bebek-aliskanliklari-nasil-gecer.html https://aliskanlik.com/bebek-aliskanliklari-nasil-gecer.html#respond Mon, 25 May 2020 12:05:50 +0000 https://aliskanlik.com/?p=3518 Bebek alışkanlıkları nasıl geçer, emzik alışkanlığı nasıl bırakılır, oyuncak ayı ile uyumak, bebeklerde parmak emmesi nasıl bırakılır, bebeğin anneden ayrılmak istememesi vb…bebekler  alışkanlıklarını sizler için araştırdık.

Bebek Alışkanlıkları Nasıl Geçer

Bebeğiniz parmağını emiyor. Özellikle bir yaşından sonra bu alışkanlığından vazgeçmeli. Uykudan önce, canı sıkıldığında ya da oyun istediğinde değil mi? Ya da her gece sizinle uyumak istiyor, ya da yalancı meme olmadan uyuyamıyor, ya da uyku arkadaşım olmadan uyumam diyor… Hemen hemen her bebekte görülen alışkanlıklar bunlar. Bağımlılık haline gelmeden vazgeçirmeniz işinizi kolaylaştırır. İşte bebek alışkanlıkları nasıl geçer ve bebekleri alışkanlıklarından vazgeçirmenin yolları…

Meme Emme Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır

Yeni anneler bebeklerini memelerinden uzaklaştırmak için çok çaba harcarlar ancak bu zorlu süreç hem anne hem de bebekler için zor bir süreçtir. Bebeklerde meme emme alışkanlığı bir bebeğin vazgeçerken en zorlandığı reflekslerden biridir. İşte annelere tavsiyelerimiz; bebeklerinin uykudan önce onun karnını doyurursanız meme gibi parmağını emmez. Bu arada iyice tok karınla onu yatırmayın, gazını alın… Yine mi emiyor?  Eğer parmağını emmeye devam ediyorsa, uykusunu da fazla kaçırmadan onunla koyun koyuna uzanıp biraz müzik dinleyin. Bu konuda eşinizden de yardım alın. O miniğinizin başını okşasın. Çünkü çocuklar ilgi istedikleri zaman da parmaklarını emebilirler.

Bebeğin Anneden Ayrılmak İstememesi

bebeğin anneden ayrılmak istememesi çok doğaldır. bebekleri annelerinden ayırmak çok zordur. Özellikle bir yaşından sonra bebeğinizle aynı yatakta yatmayın. Sizin ayrı, onun ayrı odası olmalı. Yoksa size bağımlı olur. Bebeğinizin bu alışkanlığından vazgeçmesi için uykuya dalarken, o uyanıkken odadan çıkın. O uyuduktan sonra odadan çıkarsanız, onu kandırmış hissi oluşur. “Ben şimdi odama gidiyorum. Sen burada uyuyacaksın. Uyanınca oyunlar oynayacağız” derseniz rahatlar ve gece uyandığında kötü bir sürprizle karşılaşmış olmaz.

Emzik Alışkanlığı Nasıl Bırakılır

Emzik alışkanlığı belki de vazgeçilmesi en zor alışkanlıklardan biridir. Annelere emzik tavsiyelerimiz; Bebeklerinize hiç emzik vermeyin diyemeyiz. Yıllardır bebekler yalancı emziklerle büyümüştür, malum. Ancak bebeğinize emziğini öğle uykusunda vermeyin. Yalnızca gece uykusunda verebileceğinizi ona anlatın. Böylece emzikten kurtulması kolaylaşır. Süt, Süt illaki Süt!.. Sütün sağlıklı olduğu malum. Çocuğunuz erkekse ona günde 850 ml, kızsa 450 ml süt içirin. Kalsiyum küpü sütü bebeğiniz mutlulukla içecektir. İçine toz şeker yerine bal ilave edebilirsiniz. Tabi bir yaşından sonra. Sağlıklı yaşam için süt için, süt içirin…

Oyuncak Ayı İle Uyumak

Bebekler tabii ki oyuncak ayısıyla uyuyabilir. Ancak bu her gece olan ve uzun süren bir alışkanlık olmamalı. Oyuncak ayı ile uyumak bağımlılık haline gelmemeli. Örneğin her gece bir ayıcığıyla uyumaya alışmasın. Ya tatile ya da annenize kalmaya gittiğinizde o ayıcığı unutursanız? Kıyamet koparmasın öyle değil mi? Birkaç farklı peluş oyuncağıyla dönüşümlü olarak uyuması bu bağımlılığı giderir. Ayrıca 5 yaşına geldiğinde de hala ayıcığıyla uyumaması için 2 yaşından sonra ona “Sen artık büyüdün. Artık geceleri yalnız uyuyabilirsin” diyebilirsiniz.

Bebeklerde Parmak Emmesi Nasıl Bırakılır

Bebeklerde parmak emmesi nasıl bırakılır annelerin aklındaki en derin sorulardan biridir. Birçok anne çocuğunun parmağını emmesinden çok endişe duyar. Oysa bütün çocuklar ve hepimiz parmağımızı emmişizdir. Parmak emme ağız ve diş yapısını bozabilir.  Ancak zaten çocuklar okul çağına geldiğinde kendiliğinden bu alışkanlığından vazgeçerler. Eğer okula başladığı dönemde de, yani 6-7 yaşlarında da hala parmak emiyorsa onu bir doktora götürebilirsiniz. Tabii diş doktoruna da götürüp muayene ettirin.

]]>
https://aliskanlik.com/bebek-aliskanliklari-nasil-gecer.html/feed 0
İnsanı Mutlu Edecek Aktiviteler https://aliskanlik.com/insani-mutlu-edecek-aktiviteler.html https://aliskanlik.com/insani-mutlu-edecek-aktiviteler.html#respond Mon, 25 May 2020 10:31:08 +0000 https://aliskanlik.com/?p=5941 İnsan mutlu olmak için ne yapmalı, mutlu edecek aktiviteler, insanı mutlu edecek aktiviteler, mutlu olmanın sırrı aktivitelerde, hayatta mutlu olmak için ne yapmalı vb.. mutluluk veren alışkanlıklar

Mutsuz olduğumuzda ruh halimiz ve modumuz düşer. Mutsuzluk istenmeyen bir durumdur. Önüne geçilmezse psikolojik hatta fiziksel sorunlara bile yol açabilir. İnsan mutlu olmak için ne yapmalı sorusu akıllara geliyor. Mutlu olmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Kafamızı dağıtmak veya stres atmak için tercih ettiğimiz bir aktivite mutlaka olmalıdır. Peki insanı en çok mutlu eden aktiveteler hangileridir? Gerçekten üzgün olduğumuzda bir şeylerle meşgul olmak keyfimizi yerine getirir mi? Mutlu olmak için ne yapmalı? Gelin birlikte işe bilimsel tarafı da dahil ederek eğlenceli bir şekilde bakalım.

İnsanı Mutlu Edecek Aktiviteler

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki mutlu olmanın sırrı aktivitelerde gizlidir. Hayatta mutlu olmak için yapabileceğiniz 15 aktiviteyi sizler için oluşturduk.

1.Yakın Arkadaşın İle Sohbet Et

Seni gerçekten anlayan birisi ile sohbet etmek, dertleşmek iyi gelecektir. Sorunlara farklı açılardan bakabilir ve çözüm yolları üretebilirsiniz. Arkadaşınızın duruma dahil olması sizin için iyi olacaktır. Yakın arkadaşınıza içinizi dökmeli fikir alışverişinde bulunmalısınız. Sizi biraz da olsa rahatlatacaktır.

2. Hislerinizi Bir Kağıda Yazın

Eğer yakın arkadaşınızla sohbet edecek durumda değilseniz yapabileceğiniz en iyi şey hislerinizi kağıda yazmak olacaktır. Hislerinizi kağıda yazarak kendiniz ile baş başa kalabilir yani kendiniz ile sohbet edebilirsiniz.  Neye üzüldüğünüzü farketmenizi sağlayacaktır. Kim bilir belki saatlerce sizinle alakası olmayan bir duruma üzülüyorsunuzdur. Hislerinizi kağıda yazmak en az birisiyle dertleşmek kadar iyi gelecektir.

3. Komik Videolar İzleyin

Çok basitçe veya çocukça görünebilir ama sizi kahkahaya boğacak bir video tüm üzgünlüğünüzü atabilir. Özellikle bebek videoları keyfinizi yerine getirecektir. Komik şakalar da neşelendirebilir. Küçük çaplı bir gülme krizinin çözemeyeceği hiçbir şey yoktur.

4. Rahat Kıyafetler Giyin

Ah o rahatlığı bir tek gerçekten yaşayanlar bilir. Rahat kıyafetler giyerek mutlu hissetmenin de incelikleri vardır. Öncelikle rahat bir şeyler giyip koltuğa yayılın. Sonra kendinizi serbest bırakın. Kendinizi rahat hissedin. Güzel hayaller kurun. Ama ilk şartımız rahat kıyafetleri mutlaka yerine getirin. Rahat kıyafetler kırmızı çizgimizdir.

5. Kek Yapın

Yanlış okumadınız. Gerçekten kek yapın. Kek yapmak bir sanattır. Kek yapmak kimyadır. Öyle herkes kek yapamaz. Kek yapmanın inceliklerini bilmeniz gereklidir. Bu incelikleri öğrenip uygulamaya kalkana kadar zaten dert, stres kalmayacaktır. Kek yapmak sanattır demiştik. Sanat adeta stres savardır. Kek yapmak ise sanat + kimya + eğlence = ziyafet ve mutluluktur.

6. Resim Yapın

Hazır sanatın stresle mücadelesinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmişken resim yapmayı da araya ekleyelim. Resim yapmak öyle yetenek gerektiren bir iş değildir. Ne yani sadece çöp adam çizebiliyorum diye resim yapamaz mıyım? Resim görsel zekayı artır. Aklınızdaki tüm olumsuz düşünceleri yok eder. Sadece yaptığınız resime odaklanmanızı sağlar. Ve emin olun ki yaptığınız resme uzaktan bakınca o bir şeyi tamamlama hissi sizi çok mutlu edecek.

7.Kitap Okuyun

Kitap okumak ruhu dinlendirir. Dinlenmiş bir ruhun ise mutsuz olmak için hiçbir nedeni yoktur. Kitap okumak insanı mutlu eden kanıtlanmış bir aktivitedir. Kitap yeni kapılar, farklı çözüm yolları açar. Dikkatimizi farklı yerlere çeker. Aklınızda sadece okuduğunuz kitap olacağı için sizi mutsuz eden durumları aklınızdan atmış olacaksınız. Güzel bir kitabın çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur.

8. Kahve İçin

Kendinizi mutsuz hissediyorsanız kahve için. Olayın çözümündeki basitliğe bakar mısınız ya. Sadece kahve içiyorsunuz ve mutlu oluyorsunuz. Bu kadar basit. Ilık az şekerli bir kahveye kim hayır diyebilir? Kahve stresi atar. İçerdiği kafein sizi dinç tutar. Kahve stres atan ve insanı mutlu eden kanıtlanmış bir içecektir.

9. Film İzleyin

Hatta mümkünse bunu az önce bahsettiğimiz gibi rahat kıyafetler ile yapın. Film izlemek insanı mutlu eder. Mutsuz olduğumuz zaman yapmamız gereken bir şeydir. Aman diyelim korku, gerilim filmi felan açmayın. Zaten mutsuzuz gereksiz adrenaline ne gerek var. Açın şöyle tatlış, minnoş bir komedi veya aile filmi, tadını çıkarın.

10. Şarkı Dinleyin

Ah bu şarkı ne güzel şeydir. İyi gelmediği bir şey yok. Mutluyken de dinleyebilirsiniz, mutsuz zamanlarda da. Hatta uyumak için şarkı dinleyenler bile var. Kendinizi mutsuz hissettiğinizi varsayalım. Kabul edelim ki sevgilinizle tartıştınız. Çok mutsuzsunuz. Hemen kulaklığınızı takıp neşeli bir şarkı açıyorsunuz. Göreceksiniz ruh haliniz bir anda değişecek. Burada dikkat etmeniz gereken ince çizgi doğru şarkıyı seçmektir. Zaten sevgilinizle ayrılma durumundasınız onu size hatırlatacak romantik bir şarkı açmaya ne gerek var.

11. Ağlayın

Ağlamak bazen iyidir. Ağlamak rahatlatır. Uykunuzu getirir. Ağlamanın da ince detayları vardır. Dediğimiz gibi biraz ağlayın. Göz altlarınızı morartacak kadar ağlamaya hiç gerek yok. Zaten mutsuzsunuz. Ağlayın ve bu durumu kabullenin. Merak etmeyin daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacaksınız.

12. Spor Yapın

Spor yap zinde kal, güçlü ol, biraz adrenalin salgıla. Sporun çözemeyeceği hiçbir şey yok. Spor yapın ve terleyin. Spor yapmak mutlu hissetmemizi sağlayacağı gibi daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmamızı da sağlayacaktır. Sağlıklı ve güzel bir görünüm de bizi mutlu edecektir. Spor yapmak motivasyonumuzu da artırır. Motivasyon mutlu hissetmemiz için oldukça önemlidir. Spor daha sağlıklı düşünmenizi sağlayacak. Sizi geliştirecek. Spor sizi mutlu edecek. En azından sabahları spor yapmayı ihmal etmeyin. Sporu mutsuzken kesinlikle yapın. Mutluyken de yapın. Spor iyidir. Hem sağlıklı hem mutlu edici. Yararı saymakla bitmez. Daha ne olsun..

13. Oyun Oynayın

Oyun oynamak stres atar ve zaman geçirmenizi sağlar. Sizi biraz da olsa mutlu eder. Oyun oynamayı kim sevmez ki? Oyun oynayarak aklınızdaki sizi mutsuz eden şeyleri unutabilirsiniz. Arkadaşlarınızda oynarsanız kesinlikle mutlu olacaksınız. Düşünün hem oyun oynuyorsunuz hemde arkadaşlarınızla vakit geçiriyorsunuz.

14. Duş Alın

En mutsuz anınızda bile sıcak bir duş kesinlikle keyfinizi yerine getirecektir. Duşta birçoğumuz farkında olmadan hayaller kurarız. Gelecek hakkında planlar yaparız. Genelde olumlu düşünürüz. Duş pozitif düşünme gücümüzü artırır. Sıcak su vücudumuzu rahatlattığı gibi kan dolaşımını da hızlandırır. Mutlu olmamızdaki en önemli etken mutsuzluk nedenini anlamak ve ortadan kaldırmak olduğu için sıcak bir duş daha sağlıklı düşünmemizi, sorunları anlamamızı sağlayacaktır.

15.Uyuyun

Mutlu olmak için sadece uyuyun. Uyanınca tüm sorunların geçmiş olduğunu göreceksiniz. Uygulaması en basit ve keyifli aktivitelerden birisidir. Uyumak hem fiziksel hemde ruhsal olarak dinlendirir. Uyku beynimizi de dinlendireceği için konsantrasyonumuzu artırır. Mutlulu olmak için zinde olmalıyız. Uykunun faydaları bunlarla bitmiyor. Mutlu olmamızda önemli rol üstlenen uyku aynı zamanda yaşam kalitesini artırıyor. Kaliteli yaşamın mutluluk olduğunu varsayarsak uykunun ne kadar önemli olduğunu açıklayabiliriz. Basit bir olay gibi görünsede sağlıklı ve derin bir uyku bizi gerçekten mutlu edecektir. Bu arada uyumadan önce ılık bir duş almak veya loş ortamda biraz kitap okumak daha derin bir uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Denendi, onaylandı, kesinlikle işe yarıyor. Hayatta mutlu olmak için çaba harcayın ve kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin.

 

 Mutlu Alışkanlıklar

]]>
https://aliskanlik.com/insani-mutlu-edecek-aktiviteler.html/feed 0
Mühendis Filmleri-Mühendisler İçin Filmler https://aliskanlik.com/muhendis-filmleri.html https://aliskanlik.com/muhendis-filmleri.html#respond Sun, 24 May 2020 11:18:51 +0000 https://aliskanlik.com/?p=5933 Mühendis filmleri, mühendisler için filmler, mühendislerin izlemesi gereken filmler, mühendisler için en iyi filmler vb.. en iyi film yorumları için alışkanlıkcom

Mühendis Filmleri

Zamanı kısıtlı olanlar film izlemek istediklerinde en iyi filmler hangileridir, film izleyeceksem en iyisini izleyeyim bari diye araştırma yaparlar. Film izleyicileri filmler hakkında araştırma yaparken kimileri gerilim, kimileri korku,macera, belgesel, komedi vb.. türlerde filmler izlemeyi severler. Bu makalemizde mühendisler için en iyi filmler hangileridir. Mühendis filmleri olarak adlandırılan film senaryasunda kalitenin koktuğu akıllarımıza durgunluk veren filmleri derledik. Bu filmler mühendislerin kaçırmaması gerekmektedir. Şimdiden iyi seyirler.

1.Ex Machina (2015)

Yapay zeka konusunda harika bir film. Ex Machina oyuncularından Caleb, büyük bir internet şirketinde yazılımcıdır. Şirket içerisinde gerçekleştirilen bir yarışmayı kazanır ve ödül olarak herkesten uzak bir dağda şirket Ceo’su Nathan ile bir araya gelir. Nathan yapay zekaya sahip bir Ava adında bir robot tasarlanmıştır.

Film Caleb ile Ava arasında geçen ilişkiyi konu almaktadır. Mühendis zekasının ön planda olduğu kaliteli bir filmdir.

2. 3 Idiots (2009)

Aamir Khan filmlerinden biri olan ve çok beğenilen bu filmde Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi adında 3 öğrenci vardır. Bu üç öğrenci filmde zekası ile kendilerine hayran bırakıyorlar. Öğrencilerin ortak yanları ise mühendislik okumaları ve aynı odada yaşamaları. Öğrencilerden Raju’nun ailesinin maddi durumu kötüdür Ferhan, isteksiz bir şekilde mühendislik okumaktadır. Rancho ise becerikli ve makinelere tutukulu bir öğrencidir.

Mühendisliğin ön planda olduğu filmde 3 öğrencinin profesörleri Viru ile olan iletişimi ön plana çıkıyor. En fazla izlenen Aamir Khan filmi olan 3 idiots kesinlikle kaçırılmaması gereken bir filmdir.

3. The Imitation Game (2015)

2015 yılında vizyona girmiş ABD uyruklu mühendisliğin fazlası ile önplanda olduğu bir filmdir. Enigma film oyuncularından Alan Turing zeki bir matematikçidir. Nazilerin kurduğu Enigma adında Alman şifreli mesajlarını çözmek için uğraşmaktadır. Üst düzey bir zekanın geçtiği filmde Alan Turing zekasını kullanarak Alman şifreli haberleşmesini çözer ve savaşta binlerce insanın ölmesini önler.

4. Prestige (2006)

En iyi mühendislik filmlerinden benim de en beğendiğim en az 2 defa izlenilmesi gereken bir sihirbazlık filmidir. Hugh Jackman ve Christian Bale’nin muhteşem oyunculuğunun yer aldığı filmde sürprizler ile çok kez karşı karşıya gelecekseniz. Elektrik Mühendislerinin daha fazla izlemesi gereken bu filmde Nikola Tesla’nın icatları filmin ana konusunu oluşturuyor. İki sihirbazın karşı karşıya geldiği bu filmin kesinlikle izlenip arşivlenmesi gereken bir baş yapıttır.

5. A Beautiful Mind (2001)

Akıl oyunları olarak Türkiye’de gösterime giren 2001 yılı yapımlı filmde, John Nash adındaki şizofren bir matematikçi konusu ele alınıyor. Nobel Ödülüne layık görülen John Nash genç yaşlarda hayaller görmeye başlar ve ailesi tarafından desteklenerek tedavi görmeye başlar. Mühendislik ve matematiğin muhteşem uyumunu konu alan filmde John Nash oyun kuramı teorisi sayesinde büyük başarılar elde ediyor.

6. Artificial Intelligence (2001)

Yapay zeka konulu bu filmde David adlı bir robot çocuğun evlatlık edinmesi konu ediliyor. Filmde insanoğlunun teknolojiden yararlanarak oluşturduğu akıllı robotları ve duygu dolu olaylar anlatılıyor.

Robot David ilk sevmeye programlanmış çocuk robottur. Ancak hayat beklediği kadar masum değildir.

7. Matrix(1999-2001)

3 seri halinde vizyona giren ve aylarca vizyonda kalan Matrix serisi, bilim kurgu filmlerinin başlangıcı olarak bilinmektedir. Yazılımcı olan Thomas Anderson (Keanu Reeves) hayatı sorgulayan çok zeki bir yazılımcıdır. Neo kod adını kullanarak programları kıran bu genç beyin ilginç bir şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışır ve hayatı alt üst olur. Morpheus liderliğinde sınırları zorlayan bir ekip kurarlar ve var olan dünyadan çıkarak gerçek dünyaya girerler.İlginç ve sürükleyici bir konusu olan Matrix Türkiye’de en çok izlenmiş filmlerden biridir. 2020 yılında dördüncü serisinin çekimine başlanılak film en iyi mühendis filmlerinden biridir.

8. The Social Network (2010)

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook kurulum serüvenini anlatan filmde mühendisler için harika fikirler var. 2003 yılının Ekim ayında gerçekleşen olayda Mark Zuckerberg kız arkadaşı ile kavga eder ve Harvard Üniversitesi’nin öğrenci sayfasına girer. Facemash adında bir program ile Üniversitedeki kızları deşifre eden Zuckerberg Üniversite yönetimi tarafından kınanır ve Mark Zuckerberg programın adını Facebook olarak değiştirir. İlk başlarda sadece Harvard Üniversitesi’nde kullanılan program daha sonra diğer Üniversitelere ve sonra da tüm dünyaya yayılır.

9. The Theory of Everything (2014)

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatan filmde duygu dolu anlar yaşayacaksınız. Yakalandığı amansız hastalık nedeni ile tekerlekli sandalyede mahkum olan Stephen Hawking’in teknoloji ve bilim merakını ve karısı ile olan yaşantısı ele alınıyor. Mühendisler için kaçırılmaması gereken filmlerden biri olan bu şah eser filmi kesinlikle izlemelisiniz.

10. Minority Report (2002)

2002 yılında vizyona giren film 2045 yılında yaşanıyormuş gibi gösterilmektedir. Steven Spielberg’in yönetmenliğinde Tom Cruise’un başrolde oynadığı filmde teknolojik aygıtlar kullanarak henüz gerçekleşmemiş cinayetler fark ediliyor ve suçlar işlenmeden suçlular yakalanıyor. Mükemmel işleyen bu sistem bir anda bozulur ve işler tersine döner. Bilgisayar mühendislerinin izlemesi gereken harika bir film kesinlikle izlemelisiniz.

]]>
https://aliskanlik.com/muhendis-filmleri.html/feed 0