En Çok Tercih Edilen Bölümler 2023

En Çok Tercih Edilen Bölümler 2023

En çok tercih edilen bölümler 2022 konulu makalemizde 2021 yılında hangi bölümlerin daha çok rağbet gördüğünü hangi bölümlerin düşüşe geçtiğini derledik.

Bu yıl da üniversite tercih dönemi sona erdi ve ortaya ilginç detaylar çıktı. 

Geçtiğimiz yılın istatistiklerine baktığımızda ilk üç sırada İnşaat Mühendisliği, Tıp ve Hukuk yer almıştı. 2021’de yapılan kontenjan artışlarıyla sıralamada değişimler yaşandı.

1- Hukuk

Geçtiğimiz senenin ilk üçünde yer alan bölümlerden olan hukuk bu sene de yeni öğrencilere kapılarını açtı. 16340 kontenjanı bulunan bölüme toplam 15721 öğrenci yerleşti.

2- İlahiyat

Geçtiğimiz senenin verilerinde ilk beşe dahi giremeyen İlahiyat bölümü bu sene büyük bir yükselişle beraber ikinci sıraya çıktı. 15329 kontenjanı bulunan bölüme toplam 15310 öğrenci yerleşti.

3- Tıp

Geçtiğimiz sene ilk üç arasında bulunan bölümlerden olan tıp bu sene de popülerliğini kaybetmedi. 15384 kontenjanı bulunan bölüme toplam 15297 öğrenci yerleşti.

4- Hemşirelik

Son dönemin en popüler mesleklerinden biri olan hemşirelik de listede üst sıralardan yerini aldı. 12263 kontenjanı bulunan bölüme toplam 12916 öğrenci yerleşti.

5- İşletme

Ülkemizde bulunan üniversitelerin neredeyse hepsinde işletme bölümü bulunuyor. Bunun sonucu olarak bu bölümü en çok tercih edilen bölümler arasında görmek pek şaşırtıcı değil. 12023 kontenjanı bulunan bölüme toplam 10907 öğrenci yerleşti.

Listeye baktığımız zaman özellikle vakıf üniversitelerinin çoğalmasıyla tıp ve hukuk öğrencilerinin sayısının arttığını görüyoruz, bu bölümlerde okuyan arkadaşlarımızı ciddi bir rekabet bekliyor. Buna ek olarak geçtiğimiz sene en çok tercih edilen bölümlerden olan inşaat mühendisliği bu yıl beklendiği kadar ilgi görmedi. Üniversiteye yerleşip burs başvurusunda bulunmak isteyenlerin burs başvuruları adlı makalemizi okumasını tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu