Diş Fırçalamanın Faydaları-Diş Fırçalama Alışkanlığı

Diş fırçalamanın faydaları, diş fırçalama alışkanlığı, diş fırçalama kuralları, diş bakımı nasıl yapılır gibi sağlık sorunları için aliskanlik.com

Diş Fırçalamanın Faydaları

Ağız ve diş sağlığı hayat kalitemiz ve genel sağlığımız açısından fazlasıyla önemli bir konu. Çocuk yaştan itibaren aşılanmaya çalışılan diş fırçalamanın faydaları ise ne yazık ki yeteri kadar iyi edindirebildiğimiz bir alışkanlık değil. Halbuki yeteri kadar fırçalanmayan bir diş ve temizlenmeyen bir ağız sadece ağız sağlığımızı bozmakla kalmayıp‚ kalbimize‚ böbreklerimize dahi zarar verebilmektedir. Romatizma da fırçalanmayan dişlerden beslenen bir hastalıktır.

Diş Fırçalama Alışkanlığı

Diş fırçalama alışkanlığı daha bebeklikten çocukluğa geçiş aşamasında edinilmesi gereken bir alışkanlık. Sabah diş fırçalama alışkanlığı daha kolay edinilse de ne yazık ki gece yatmadan önce diş fırçalayan insanların oranı çok daha düşük. Bunu daha çok gün içerisinde dişlerin görünür olduğuna bağlayabiliyoruz. Aslında gece fırçalama işlemi en az sabah olduğu kadar önemlidir. Gün boyunca yediklerimiz gözle göremediğimiz birçok kalıntı bırakır diş aralarımızda. Bunlar temizlenmediğinde gece boyunca çürüyen bu yiyecekler etrafına bakteri saçmaya başlar. Bu bakteriler ağız kokusu‚ aft ve yaralar‚ diş çürüklerine sebep olurken diğer taraftan da yutkunma ile diğer organlarımıza da yayılırlar.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır

Diş bakımı için sadece diş fırçalama yeterli değildir. Diş fırçalama işlemine dahil etmemiz gereken bir diğer aşama da diş ipi kullanımı. Etkin bir diş fırçalama temizlik için olmazsa olmazdır. Ancak diş aralarına sıkışıp kalan parçacıkların bazıları fırça ile temizlenemeyebilir. Bunun için sadece diş ipi çözüm olmaktadır. Son yıllarda kullanımı daha kolay ve pratik diş ipleri eczanelerde mevcut. Bunlardan edinerek fırçalama sonrası diş ipi uygulaması da yaparsanız en doğru tercih olacaktır.

Diş fırçalama esnasında atlanan‚ önem gösterilmeyen ve çoğu zaman unutulan bir nokta da dil. Dilimiz de her ne kadar dişler kadar olmasa da bakterileri üzerinde barındırabilme yeteneğine sahip. Bu yüzden diş fırçalarının ters yüzeylerinde dil için fırçalama silikonu da olan alternatiflerden tercih edinerek dilinizin temizliğini yapmayı da unutmayın. Diş sağlığı sadece kaybedildiğinde anlaşılan bir durum ne yazık ki. Bu yüzden öngörülü olarak bir probleminiz yokken de dişlerinize ihtimam gösterin ve sağlığınızı garanti altına alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu