Çiftlik Kurma Maliyeti 2023-Çiftlik Kurma Fikirleri

Çiftlik kurma maliyeti 2023, çiftlik kurma fikirleri, çiftlik kurmak için destek, Çitlik kurmak için gerekli belgeler, çiftlik nasıl kurulur vb.. iş fikirleri için aliskanlik.com

Çiftlik Kurmak

İş kurmanın ve para kazanmanın binlerce yolu vardır. Bunlardan en önemli olanı uzun yıllar ayakta kalabilme durumudur. Sürekli kazanım elde edebileceğiniz bir iş kurabilmek için seçimler son derece önemlidir. Emek isteyen ve özverili çalışmayı gerektiren işlerden bir tanesi olan çiftlik nasıl kurulur her açıdan doğru iş tercihlerinden biridir. Tabi ki bunun için mutlaka takip edilmesi gereken yollar ve esaslar bulunmaktadır. Her bir ayrıntı sizi istediğiniz formatı beraberinde getirecektir.

Çiftlikte ne tür ürünler ve hayvanlar yetiştireceğiniz konusunda kararlar kurulum aşamasını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden seçimler her türlü dengeyi etkileyeceği için çeşitliği arttırmaya özen göstermelisiniz. Çiftlik kurmak istiyorum fakat kurulumlar ve teknik konular hakkında tam bilginiz yoksa sıkıntılı haller söz konusu olabilir. Yapacağınız uygulama ve kuruluma dair planlama her zaman size en iyi sonucu sunacaktır.

Çiftlik Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Size ait bir çiftliğe sahip olmak istiyorsanız öncelikli olarak plan yapmalısınız. Planınızın her zaman en iyiyi elde etmek olduğu sürece kazanan siz olabilirsiniz. Sermayeniz olmadan kazanç elde edemeyeceğinizi bilmeniz gerekirken bu hususta desteklerden de faydalanabilirsiniz. Çiftlik kurmak için yapılması gerekenler ile alakalı detaylı bir liste yapmanız önemlidir. Ayrıntıları es geçmemek size kontrollü iş kurmayı sunarken ayrıca eksik noktalar da hiçbir şekilde sizi sıkıntıya düşürmeyecektir.

Tespitler önemli olurken çiftlik kurmak için arazi seçimi de çok önemlidir. Ürettiğiniz ürünlerin kolay pazarlanabilir olması ve üretime dair etkenlerin kolay şekilde gerçekleşmesi arazi yapısı ile doğru orantılıdır. Çiftlikte yetiştireceğiniz ürünler ya da hayvanlar için sahanın çok iyi olması gerekir. Ayrıca çevresel faktörleri irdelerken ilerleyen zamanlarda genişlemeyi de hesaba katmalısınız. Alanın da genişleyebilir olması size avantaj sunacaktır.

Çiftlik Kurma Maliyeti 2023

Sıfırdan bir çiftlik kurulacaksa inşaat planlamasının detaylı şekilde yapılması önemlidir. En fazla maliyeti etkileyen faktörler arasında bina harcamaları oldukça fazla yer kaplamaktadır. Çiftlik kurma maliyeti 2022 bina yapımı konusunda yüksek tutarları beraberinde getirirken ayrıca alacağınız hayvan bedeli de önemlidir. Tarımı da beraberinde yürütecekseniz traktör ve arazinin kullanımı ile ilgili diğer makinelerin de alımı söz konusudur.

Hayvanların yiyecekleri ile alakalı giderler de her zaman önemlidir. Çiftlik faaliyetine devam edildiği sürece hayvanların bakımı konusunda giderler söz konusu olacaktır. Hem hayvansal hem de tarımsal üretimler konusunda ilk satışı gerçekleştirene dek sürekli gider söz konusu olacağı için de sermayenizin düzeni önemlidir. Maliyeti doğrudan etkileyen faktörleri hesaba katarak hareket ettiğinizde kazanan her zaman siz olursunuz. Çiftlik projeleri maliyeti de hesaba katmalısınız. Proje çizimiyle ilgili işlem yapan uzman kişilerle görüşmeniz elzemdir.

Maliyet hesaplamasını yaptıktan sonra bütçeniz yetersiz ise çiftlik kurmak için destek alabilirsiniz. Devlet desteği sayesinde elde ettiğiniz bedelleri geri öderken faizsiz şekilde ödeyebilirsiniz. 1 – 2 yıl sonra ödemelerin başlıyor olması da çiftliğin faaliyetlerini sürdürmenize doğru etki oluşturacaktır.

Çiftlik Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Kuracağınız çiftliğin esasları arasında resmi prosedürler büyük öneme sahiptir. Çitlik kurmak için gerekli belgeler eksiksiz şekilde temin edilmelidir. Temin etmeniz gereken belgelerin listesi ise şu şekildedir;

  • Çiftliğin arazi durumu ile alakalı belge temini,
  • SGK kayıtlarının eksiksiz gerçekleştirilmesi,
  • İmza sirküleri ile itfaiye raporları olmalı,
  • Çiftlik satın alınmışsa tapu belgesi alınmalı, kiralık ise de kira kontratı yapılmalıdır.
  • Çiftlik ruhsatı çıkartılmalı,
  • Çitliğin projesi olmalıdır.
  • Maliyeden alınması gereken vergi levhası,
  • Çiftlik kurmayla alakalı projelere ek olarak tüm planlamanın yapıldığına dair belgeler,
  • İl veya ilçe tarım müdürlüğüne kayıtlar gerçekleşmeli,
  • İzinler konusunda hiçbir belgenin eksik olmamasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu