Carpe Diem Ne Demek

Carpe diem ne demek, carpe diem hangi dil, carpe diem nasıl okunur, carpe diem sözü kime ait, carpe diem türkçesi vb merak edilen tüm soruların cevapları için aliskanlik.com

Carpe Diem Ne Demek

Carpe diem ne demek olduğu çok merak edilir. Carpe diem sözünün geçmişi milattan önceye dayanmaktadır. , Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius bu sözü ilk kullanan kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Gününü gün et, anı yaşa, günü yakala anlamlarına gelen carpe diem yıllar geçse dahi özelliğini kaybetmeden bilakis değerine değer katar günümüze katar gelmeyi başarmıştır.

Carpe Diem Hangi Dil

Carpe diem hangi dil olduğu çok muammadır. Ancak dil bilimciler bu sözün kökenin Slovakça’ya dayandığını belirtimişlerdir. Nitekim Dünya dil çeviri siteleri de carpe diem sözünün slovakça kökenine  dayandığını söylemektedir. Carpe diem nasıl okunur Slovakça’da merak edenler için karpe diyem şeklinde Türkçe okunuşa sahiptir.

Carpe Diem Sözü Kime Ait

Carpe diem sözünü söyleyen Horatius neredeyse bu lafı 2 bin yıl önce söylemiştir ancak bu söz halen sosyal medyadan tutunda, dövmelerine, sinema filmlerine, şarkı sözlerine, hatta kamyon arkası yazılara kadar hayatımıza girmiştir. Peki yıllar önce söylenmiş kimin tarafından söylendiği pek bilinmeyen hatta hangi dil dahi olduğu muamma da olan bu söz neden bu kadar hayatımıza girmiştir.

Horatius’da diğer ozanlar gibi aslında şiirlerinde hayatın boş olduğunu, dünyanın gelip geçici bir mekan olduğunu, hayatın pek kafaya takmaya değer olmadığını belirtmiştir. Boş uğraşlar veya geçici hevesler yüzünden hayatı yaşayamadan ölündüğünü belirterek, hayatın kısa olduğunu geçici dünyadaki dünyevi şeyler yüzünden bu dünyanın tadına varılamadığını söylemiştir.

Hayatın yaşanmaya değer olduğu, güzelliklerin gözden kaçırılmaması gerektiğini belirtmek adına Carpe Diem yani anı yaşa sözlerini söylemiştir. Bu söz o kadar çok beğenilmiştir ki şu an dünya da nerede ise her ülkede bu söz kullanılmaktadır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap