Yararlı Bilgiler

2019’da En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri

2019’da en çok tercih edilen mühendislik bölümleri, Türkiye’de en çok tercih edilen mühendislik bölümleri vb.. eğitim makalemizi sizler için hazırladık.

2019’un üniversite tercih dönemi sonuçlarının açıklanmasıyla beraber bu senenin en çok tercih edilen meslek grupları da belli oldu. Dönemsel şartlar ve uzmanların açıklamalarıyla popüler bölümlerin hangileri olacağı ile ilgili bir tablo oluşmuş olsa da beklenmeyen sonuçlar da ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıla göre popülerliğini kaybeden üniversite bölümleri de oldu.

Sayısal bölümler söz konusu olduğunda her yıl en çok tercih gören bölümlerin mühendislik dalları olduğunu biliyoruz. İçinde bulunduğumuz yenilikçi dünyada hayatın her alanına bir mühendis gözü gerekmektedir. Peki, ülkemizde 2019’da en çok tercih edilen Mühendislik Bölümleri hangileri ve hangi mühendislikler kontenjanlarını doldurdu?

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri

1- Bilgisayar Mühendisliği

Dünyada yazılım sektöründe yaşanan yükseliş ülkemizde de bir yansıma oluşturdu. Sektörün hayatımızdaki etkisi ve sunduğu imkanlar bilgisayar mühendisliğine olan ilgiyi artırdı. Bölümün kendi içerisinde dalları olsa da bilgisayar mühendisliği bölümlerinin 10232 kişilik kontenjanının 9690’ı doldu.

2- Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Son yılların popüler bölümleri arasında olan elektrik-elektronik mühendisliği ilk beşteki yerini korudu. 2019 senesinde sürekli karşımıza çıkan robotik sektöründeki haberler ve gelişmeler gençlerin ilgisini çekmiş olacak ki bölüm popülerliğini korumuş. elektrik-elektronik mühendisliğinin 10919 kişilik kontenjanın 9002’si doldu.

3- Makine Mühendisliği

Mühendislik bölümlerinin özellikle ülkemizde en çok bilineni olan makine mühendisliği bu sene de popülerliğini korudu ve 10476 kişilik kontenjanından 8330’unu doldurdu.

4- İnşaat Mühendisliği

Yazımızın giriş kısmında bu yıl tercih alma konusunda şaşırtıcı sonuçlar olduğunu belirtmiştik, işte bunlardan biri inşaat mühendisliği tarafından geldi. 2018 senesinde en çok tercih alan üç mühendislik bölümü arasında bulunan inşaat mühendisliğinin kontenjanları bu durum göz önünde bulundurularak yükseltilmişti ancak 12277 kişilik kontenjanın yalnızca 7126 kişilik kısmı doldu.

5- Endüstri Mühendisliği

Mühendislik bölümleri arasında bilinirliğini oluşturmuş olan endüstri mühendisliği bu yıl 6603 kişilik kontenjanın 6026’sını doldurmuş ve doluluk yüzdesi açısından büyük bir başarı ortaya koymuştur.

2 Yorum

  1. Mühendislikler bitti. Yakında üniversitelerin mühendislik bölümlerini tek tek kapatacaklar. Her şehirde üniversite olursa olacağı bu

  2. Bu mühendislik bölümlerine 2020yılında öğrenci bulamayacaklar. Eğitim bitti. Her şehirde üniversite olursa ve istihdam kalmaz ise böyle olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı