Yaşayan En Yaşlı İnsanlar

Yaşayan en yaşlı insanlar, dünyanın en yaşlı insanları, dünyanın en yaşlı insanı kaç yaşında, En uzun yaşayan insan guinness vb.. en ilginç bilgiler için alışkanlık

Dünyada ortalama yaşam süresi yaklaşık 71.5 yıl olmasına rağmen (erkekler için 68 yıl 4 ay ve kadınlar için 72 yıl 8 ay), bu listedeki on insan bu sayılara karşı koymuş ve 110. doğum gününü dahi kutlamıştır. Dünyanın en yaşlı insanlarının hepsi kadındır, çünkü kadınlar genellikle erkeklerden daha uzun yaşar. Ayrıca, en uzun süree yaşayan insanlar onaylanmamış olsa da yine kadınlardır. Bu listedeki kadınların çoğu, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyadaki en yüksek yaşam oranına sahip olan Japonya’dan geliyor.

Yaşayan En Yaşlı İnsanlar

Yaşayan en yaşlı insanlar listemiz;

10. Ila Jones

Ila Jones, Amerika’nın Georgia eyaletinde yaşayan dünyadaki en yaşlı onuncu kişidir. Bu listedeki kadınların çoğu gibi, Jones 1903’te doğdu ve Halley Kuyruklu Yıldızı’nı hayatında iki kez görebilecek kadar yaşadı (1910 ve 1986’da). Jones hayatı boyunca öğretmenlik yaptı ve 1928’de ilk kocası Paul Sewell ile evlendi; Sewell’in 1958’de vefatından birkaç yıl sonra Frank Jones ile evlendi. Jones’un torunu, Ağustos ayının sonlarındaki doğum günü kutlamasında, hala sağlıklı olduğunu, yorulmadığını ve hala keskin bir mizah ve espri anlayışı olduğunu söyledi.

9.Delphine Gibson

Delphine Gibson, Amerika’daki en yaşlı insan ve şu anda dünyadaki en yaşlı dokuzuncu insandır. Gibson, 1903’te Güney Carolina’da doğdu ancak 1928’de kocası Taylor Gibson ile evlendiğinden beri Pennsylvania’da yaşıyor. O ve kocasının üç çocuğu vardı ve Taylor, 1980’de 88 yaşında vefat etti. Gibson o zamandan beri dul ve kocası öldüktan kısa bir süre sonra kör oldu. Gibson 2002’den beri Huntington Park’taki AristaCare yaşam destek merkezinde yaşıyor. Gibson, Mount Hope Baptist Kilisesi’nin bir üyesidir ve uzun yaşamının Tanrı’ya olan inancından kaynaklandığını söylemektedir.

8.Tae Ito

Bu listedeki insanların birçoğu gibi 1903 yılında doğmuş olan Tae Ito, Japonya’dan çıkan bir başka uzun ömürlü insan. Halen Japonya’daki beşinci en yaşlı ve İwate vilayetinde yaşayan en yaşlı kişidir. Ito bütün hayatını tarlada çalışarak geçirdi ve 90 yaşında emekli oldu. 111. doğum gününden beri tekerlekli sandalyeye bağlı ancak ailesi ve arkadaşlarıyla origami yapmayı hala sevdiğini söyledi. 1925’te evlendi ve dokuz çocuğu oldu. Yazın sonundaki 114. doğum gününde, çocuklarının yedisinin hala yaşadığı ve hala okumaktan zevk aldığını ancak origami yapamadığı söyledi.

7.Iso Nakamura

Iso Nakamura, bir başka onaylı Japon. 1903 yılında bugün hala yaşadığı Ishikawa eyaletinde doğdu. Nakamura, Japonya’daki dördüncü, dünyadaki en yaşlı yedinci kişidir. Geçmişi ya da şu andaki hayatı hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Bununla birlikte, onun uzun ömürlü olması muhtemelen diğer Japon insanlar gibi  hayatının dengeli beslenme ve diyet yapma gibi benzer yönlerinden kaynaklanmaktadır.

6.Maria Giuseppa Robucci

Nonna Peppa olarak bilinen Maria Giuseppa Robucci, en yaşlı birkaç İtalyan’dan biri. Dünyadaki altıncı en yaşlı, İtalya’daki en yaşlı ikinci kişi. 1903’te İtalya’nın Foggia eyaletinde doğdu ve 1928’de kocası Nicola Nargiso ile evlendi. Robucci ve kocasının beş çocuğu oldu: Angelo, Concetta (şu anda bir rahibe), Antonio, Giuseppe ve Filomena. İleri yaşına rağmen Robucci hala güçlü. Son zamanlarda ameliyat oldu ve bir kez daha sağlığına kavuştu. Robucci, uzun yaşamını, Tanrı’ya olan inancına, iyi bir diyete, alkolden uzak durmaya ve tutumlu olmaya borçlu olduğunu söylüyor.

5.Kane Tanaka

Kane Tanaka şu anda dünyanın en yaşlı beşinci yaşayan insanı ve listedeki birkaç Japon’dan biri. 1903 yılında doğdu ve şu anda Fukuoka eyaletindeki bir huzurevinde yaşıyor. 2016’da, Tanaka’nın büyük yeğeni Gary Okada Funakoshi ve karısı Linda, 113. yaş gününü kutlamak için Japonya’da onu ziyaret etti. Funakoshi, teyzesinin şiir yazmayı sevdiğini ve 1970’lerde Kaliforniya’daki (Funakoshi Kaliforniya’da yaşıyor) ve Colorado’daki akrabalarını ziyaret etmek için ABD’ye yaptığı ziyareti hatırladığını söylüyor. Ayrıca uzun yaşamını Tanrı’ya olan inancına bağlı olduğunu söyledi.

4.Giuseppina Projetto

Giuseppina Projetto, 2017’de Emma Moran’ın (117 yıl, 137 gün) ve Marie Gaudette’in (115 yıl, 110 gün) ölümünden bu yana İtalya’daki en yaşlı kişidir.. Projetto Sardunya’da La Maddalena’da doğdu, ancak Sicilya kökenli. 1946’da Floransa’ya taşındı ve üç çocuğu olan bir dul olan Giuseppe Frau ile evlendi. Projetto hala kızları ve torunları ile Floransa’da yaşıyor.

3.Ana María Vela Rubio

Ana María Vela Rubio şimdiye kadar teyit edilmiş en yaşlı İspanyol. Şu anda, Nisan 2017’de Emma Morano’nun (117 yaş, 137 gün) ölümünden sonra Avrupa’da yaşayan en yaşlı kişi ve dünyadaki en yaşlı üçüncü kişi. Vela Rubio, İspanya’nın Cordoba kentine bağlı Puente Genil’de doğdu ve gençliğinde terzi olarak çalıştı. Ebeveynlerinin onaylamaması nedeniyle eşiyle hiç evlenmemiş olmasına rağmen, çiftin dört çocuğu vardı: Carmelita (10 yaşındayken vefat etti), Antonio, Ana ve Juan. 2005’ten beri Vela Rubio bir huzurevinde yaşıyor ve bunama sorunu yaşıyor.

2.Chiyo Miyako

Chiyo Miyako, bir başka yaşı teyit edilmiş Japon ve dünyadaki en yaşlı ikinci kişi. 2 Mayıs 1901’de doğdu ve Kanagawa vilayetinde 2015’ten bu yana yaşayan en yaşlı kişi.. 2015’te vefat ettiğinde 114 yaşında olan Kiyoko Ishiguro, o zamanlar Japonya’nın en yaşlı beşinci, dünyada ve Kanagawa vilayetinde yaşayan en yaşlı kişiydi. Miyako’nun hayatı hakkında çok fazla şey bilinmemekle birlikte, sağlığının bozulmasına rağmen hala Kanagawa’da yaşıyor.

1.Nabi Tajima

Nabi Tajima şu anda dünyada hayatta olan en yaşlı kişi ve 117 yaş 189 günlük Violet Brown’un Eylül 2017 ortalarında vefat etmesinden sonra ondan bu unvanını aldı. Ayrıca Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarafından yaşı doğrulandı. 1900 yılında Japonya’daki Kagoshima Wan Köyünde doğdu. Tajima’nın dokuz çocuğu vardı ve şu anda 28 torun, 56 büyük torun ve 35 büyük büyük torun da dahil olmak üzere yaklaşık 160 torunu var. En uzun yaşayan insan guinness rekorları kitabına adını yazdıran Tajima yaşam tarzı hakkında hiçbir zaman halka açık bir konuşma yapmamasına rağmen, çoğu kişi uzun ömürlü olmasını basit noddle ve uskumru suşisi diyetinden kaynaklandığına inanıyor. Dünyanın en yaşlı insanı kaç yaşında sorusunun cevabı da ortaya çıkmış oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap