Gezi-Seyahat

Amasya Gezi Rehberi

Amasya gezi rehberi, amasya gezilecek yerler, amasya tatil mekanları, amasya’da nerelere gidilir, amasya yöresel yemekleri vb .. amasya hakkında detaylı bilgiler…

Amasya Gezi Rehberi

Tatil ve seyahat tutkunlarının ilgisi, son yıllarda deniz turizminin yanında doğaya ve tarihsel birikimleri olan yerlere de yönelmeye başlıyor. Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen, Anadolu kültür ve misafirperverliğinin en içten halini barındıran bu yemyeşil yerlerin başında Karadeniz Bölgesi geliyor.

Amasya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tatil ve seyahat tutkunlarının ilgisi, son yıllarda deniz turizminin yanında doğaya ve tarihsel birikimleri olan yerlere de yönelmeye başlıyor. Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen, Anadolu kültür ve misafirperverliğinin en içten halini barındıran bu yemyeşil yerlerin başında Karadeniz Bölgesi geliyor. Doğanın içinde onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, özel yerlerin içerisinde ayrı bir öneme sahip Orta Karadeniz bölgesi ve bu bölgenin önemli şehri Amasya, tüm güzellikleriyle sizleri bekliyor.

Tatil döneminde Amasya’yı keşfetmek ve unutulmaz bir seyahat yaşamak isteyenlere bu şirin kentimizle ilgili önemli bazı bilgileri aktarmak istiyoruz.

Amasya’yı diğer kıyı Karadeniz şehirlerinden ayıran noktası İç Anadolu ve Karadeniz’in kültürel ve doğal olarak bir kesişim noktasında yer alması. Yeşil bir doğaya sahip olan şehir, ormanlık alanlar ve tepelerle çevrili bir yapıya sahip. Binlerce yıl öncesinden bu yana çeşitli medeniyetlerin yaşam alanı olarak kabul ettiği bu bölge Yeşilırmak’ın yer aldığı vadinin üzerinde yükselmiş durumda bulunuyor. Amasya şehri, Çorum, Samsun ve Yozgat şehirleri ile komşu durumundadır. Şehir deniz kesimlerinin içinde yer aldığı için özellikle kış aylarında fazla yağış almaktadır ve yaz aylarında fazla sıcaklık görülmemektedir. Bahar aylarının ortalarından, yaz aylarının sonuna kadar bu ilimizi ziyaret etmeniz mümkündür.

Amasya’yı ilgi odağı yapan özellikleri yemyeşil doğası ve tarihi evleridir. Bunun dışında şehirde yer alan eski kalıntılar ve mezarlar tarih severler tarafından ilgi görmektedir. Anadolu insanının samimiyetine rastlayacağınız bu şehirde konaklama imkânı oldukça geniştir. İl merkezinde ve çevresinde küçük otel ve pansiyonlara rastlayabilirsiniz. Gece yaşamı bakımından fazla bir seçeneği olmayan şehrin önemli yerlerini ve çevresini keşfetmek doyurucu bir seyahat yaşamanızı sağlayacaktır. Amasya’da Anadolu mutfağının en doğal örneklerine rastlayabilirsiniz. Amasya’da görülmesi gerekilen bazı önemli noktalardan söz edelim.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya şehri seyahatinizde keşfedeceğiniz birçok tarihi ve doğal ortam vardır. En çok ziyaret edilen mekânlar içerisinde öne çıkanlar ise şöyledir:

Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya Gezi Rehberi 2
Amasya Kral Kaya Mezarları

Turistik açından şehrin en çok ilgi gören noktalarından biri Kral Kaya mezarlarıdır. Yüzyıllar öncesinden günümüze miras kalmış bu nadide eserleri seyrederken, kalıntıların bulundukları konumun yüksekliklerinden Amasya’nın muhteşem manzarasını izleme şansını yakalayabilirsiniz.

 

 

Amasya Kalesi

Amasya Gezi Rehberi 3
Amasya Kalesi

Amasya’yı farklı bir açıdan görmek için bu bölgede yerleşim yapan çağlar öncesi medeniyetlerden kalma Amasya Kalesi’ni gezebilirsiniz. Turistlerin uğrak noktalarından biri olan kale Harşena Dağı’nın yüksek noktasına inşa edilmiştir.

 

 

 

Amasya Şehzadeler Müzesi

Amasya Gezi Rehberi 4
Amasya Şehzadeler Müzesi

Şehzadeler şehri ismiyle anılan Amasya’da, Osmanlı dönemine ait birçok eser ve yapı bulunmaktadır. Şehzadeler Müzesi’nde Osmanlı kıyafetlerini, silahları, çeşitli araçları ve daha birçok eseri yakından görebilirsiniz.

 

 

 

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya Gezi Rehberi 5
amasya yedi kuğular cenneti

Birbirinden güzel ve şirin kuşların ve balıkların yer aldığı doğal cennet hem tertemiz havanın hem de doğal yaşamın tadını çıkarabileceğiniz Yedi Kuğular, Amasya mekânları içerisinde apayrı bir öneme sahiptir.

 

 

 

Amasya Burmalı Camii

Amasya Gezi Rehberi 6
Amasya Burmalı Camii

Selçuklu döneminin en gözde mimari eserlerinden biri olan Burmalı Camii ile beraber Amasya’da birçok tarihi cami ve medreseyi ziyaret etme fırsatını kaçırmamalısınız.

 

 

 

 

Amasya Yöresel Yemekler

Amasya Gezi Rehberi 7
amasya yöresel yemekleri

Karadeniz ve iç Anadolu’nun bu güzel şehrinde farklı lezzetleri deneme şansı bulabileceksiniz. Doğal tadını halen kaybetmemiş Amasya elması da tadılacaklar arasında önemli bir yere sahiptir. Amasya mutfağında et ve sebze türlerinde yapılan birçok yemek türü vardır. Şehir merkezindeyse alıştığınız lezzetleri, kebap ve döner gibi yemekleri yiyebileceğiniz nezih mekânlara rastlayabilirsiniz. Amasya’nın meşhur yemekleri arasında; Toyga çorbası, Çullama patlıcan, Amasya usulü Bamya, Güveç, Bakla dolması ve Elma tatlısı bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı